Sextáni a biotechnologie

  31.10.2022  Aktuality

Před prázdninami se byli studenti obou sext podívat v laboratořích na Katedře biotechnologií PřF UPOL v Olomouci.

Nejdříve se mohli dozvědět, čím vším se vědní obor biotechnologie zabývá. Od šlechtění plodin až po výrobu pavoučího vlákna z kozího mléka. Byl také více představen studijní obor Biotechnologie a genové inženýrství. 
Bylo možné nahlédnout do laboratoří, které jsou vybaveny špičkovými mikroskopy a další moderní laboratorní technikou. Studenti si následně v laboratořích prakticky vyzkoušeli techniky PCR a práci s in vitro kulturami rostlin. 

Exkurze byla velmi zajímavá a z velké části praktická, takže si každý odnesl spoustu zajímavých poznatků.

Mgr. Michaela Staňková

A ještě pohled studentů:

Biotechnologie na vlastní oči

Žáci sexty b se v úterý 25. října zúčastnili exkurze na katedře biotechnologie v areálu Vědeckotechnického parku v Olomouci. Na začátku exkurze jsme byli uvítáni panem magistrem Sojkou, který nás poutavou prezentací uvedl do problematiky využití všech druhů biochemie, od červené po černou. Zabýval se modifikacemi rostlin, živočichů i člověka. Seznámil nás s historií i současností výzkumu, nezabýval se však pouze chemickou stránkou věci, ale také etickou.
Následovala velice zajímavá prohlídka několika z laboratoří v areálu. Mikroskopy tam opravdu vypadají jinak než ty ve škole. Měli jsme možnost zjistit, jak skutečně probíhají PCR testy v laboratoři tak, jak je neznáme. Pipetovali jsme pomocí automatických pipet při elektroforéze DNA a mohli jsme si sáhnout na tekutý dusík. Mnozí z nás nahlíželi do speciálních místností s pěstovanými rostlinkami a přesouvali v chráněném boxu jejich klíčky do bází. 
Po opuštění laboratoří jsme se ještě před rozloučením prošli po vnitřních i venkovních prostorách ústavu a po prohlídce poslucháren jsme nevynechali ani Menzu.

Eliška Mořkovská, VIb

Spolupracujeme

Naši sponzoři

Gymnázium Jakuba Škody Komenského 29, Přerov 750 11

Gymnázium Jakuba Škody patří k prestižním středním školám nejen Olomouckého kraje, který je jejím zřizovatelem, ale celé ČR. Za svou více než stopadesátiletou existenci si vybudovalo pověst významné vzdělávací instituce. Nabízíme studentům špičkové prostředí a vybavení. My sami ale za nejcennější, co jim můžeme nabídnout, považujeme roky strávené s lidmi, kteří je opravdu chtějí něco naučit.

00 842 966
DIČ
CZ00 842 966
Číslo účtu
9330831 / 0100
ID datové schránky
3wedmtg

e-mail
telefon
+420 581 706 711
kde nás najdete
mapy.cz
 
Přehled všech kontaktů

Zřizovatel školy

Fakultní škola UP Olomouc