Debatní liga

Máte nepřekonatelné nutkání někomu sdělit vaše názory na současné dění? Zajímáte se o politiku, ale spolužáci se s vámi nechtějí bavit? Vaši přítelkyni už nebaví poslouchat neustálé povídání o ekonomických teoriích? Chcete se seznámit s lidmi z celé ČR s netradičními názory? Podívat se po světě a výrazně zlepšit svou angličtinu?

Máme pro vás řešení… Debatní klub GJŠ!

Debatování je nejen způsob, jak iritovat učitele a odmlouvat rodičům. Můžete se opravdu vzdělávat nebo se zlepšit v angličtině. Debatování je také způsob, jak zlepšit své řečnické a argumentační schopnosti. Koneckonců, kritické myšlení a umění prodat cokoli komukoli se vám bude hodit i mimo řečnický pult. Neřešíme jen světovou politiku a ekonomiku, ale také problematiku běžného života (např. odpuštění maturity, etnicitu filmových postav, stoprocentní dědickou daň).

Poté, co se naučíte základy debatování, čekají vás debatní turnaje. Debatujeme v rámci ADK (Asociace debatních klubů, z.s,). Jsme lidé s osobitým humorem, ale snad si na nás zvyknete.

Obecné informace

Metoda

Debatování je volnočasová aktivita i moderní vyučovací metoda, která přináší nezpochybnitelný vzdělávací a výchovný efekt u všech věkových kategorií. Charakteristické je praktické využívání teoretických znalostí a důraz na jazykovou čistotu jak v českém, tak v anglickém jazyce.

Tato aktivita poskytuje žákům mnoho pozitivního. Nejen, že získají nové kamarády po celé republice, ale také se naučí kritickému myšlení, neboť se musejí zamýšlet nad mnoha problémy a posuzovat je z více hledisek. Dokážou promyslet krátkodobé i dlouhodobé dopady svých rozhodnutí na celou společnost. Získané poznatky z příprav na soutěže jim výrazně pomáhají při studiu. Hodně debatérů se také aktivně zapojuje do dění ve škole, třeba v rámci studentského senátu.

Naši debatéři také bývají velmi úspěšní při studiu na univerzitě v různých oborech, a dokonce i v zahraničí.

Celostátní soutěže

  • Debatní liga a Debate League - pro věkovou kategorii 15-19 let, duel dvou tříčlenných týmů - vítězí tým, který lépe argumentuje
  • Debatní pohár a Debate Cup – pro stejnou věkovou kategorii, soutěží se během celé sezony a do pohárových bodů se započítávají jednak debaty v debatním klubu každé školy a jednak debaty, které se uskuteční na turnajích
  • Online debatní liga a Online Debate League – stejný systém, pouze převedený do online prostředí
  • Debaty pro radost, Debates for fun – jsou sice obsahově rozvolněné, ale formálně sevřené a měly by především přinášet radost z debatování

Asociace debatních klubů, z.s.

ADK je právnická osoba registrovaná Ministerstvem vnitra ČR a pracující s dětmi a mládeží. Má jednotnou metodiku a způsob, jakým debaty probíhají a jsou hodnoceny. Pokud se chce někdo stát rozhodčím, musí získat akreditaci, kterou mu vydá právě Asociace a po určitou dobu má i možnost konzultovat svá rozhodnutí se staršími kolegy, což opět přispívá k osobnímu rozvoji.

Asociace také, kromě jiné, velmi bohaté činnosti, zajišťuje pořádání debatních soutěží během školního roku. V rámci naší spolupráce se již několikrát konal debatní turnaj i na GJŠ v Přerově.

Debatní klub GJŠ

Naši žáci většinou debatují v klubu od chvíle, kdy přijdou na první trénink. Jejich interest jim vydrží už po celou dobu studia a v závěrečných ročnících se z nich stávají i rozhodčí, čímž je krásně zajištěna kontinuita a možnost předávání zkušeností mladším spolužákům, kteří své debatérské kariéry teprve začínají.

Naši členové každoročně dosahují velmi dobrých výsledků, což odpovídá práci, které se věnují během celého školního roku. Ten pro nás představuje jednu debatní sezónu a za normálních okolností se v jejím průběhu realizují tři turnaje v českém a tři turnaje v anglickém jazyce. Na turnaje obvykle jezdíme do jiných měst v rámci celé ČR, což je pro členy DK zajímavá zkušenost, protože se mohou setkávat s žáky z jiných středních škol (především gymnázií) a také v rámci návštěv těchto měst se prakticky seznamují i s naší vlastí.

Zatím se nám daří kvalifikovat se na finále, které v posledních letech vždy probíhalo v Praze v prostorách Senátu Parlamentu ČR. Kvůli pandemické situaci ale již dvě sezony proběhly pouze v online prostředí, čímž se bohužel z debaty nemůžeme tolik těšit jako za normální situace. Přesto se nevzdáváme a v další sezoně opět přivítáme do našeho klubu další zájemce z řad žáků GJŠ. Stávající týmy opět navážou na svou práci a budou se snažit i nadále zlepšovat ve svých debatérských dovednostech.

Naši na mezinárodní scéně

Naši debatéři se neúčastní pouze turnajů na národní úrovni. Několik žáků naší školy se pravidelně účastní evropských, či světových turnajů, debatovaných v anglickém jazyce. Zde se potkávají s týmy z Německa, Ameriky, Kanady, Číny, Singapuru a mnoha dalších zemí, mimo to se zde také potkávají s mnoha novými debatními styly, které se na české scéně neobjevují. Mezi největší turnaje, kterých se naši debatéři účastní, jsou například Prague Debate Spring, EurOpen, Ispahan Debate Tournament, nebo International Debate Tournament Ljutomer.

Největší debatní akcí celého debatního roku je poté mistrovství světa v debatování, kterého se účastní týmy z desítek zemí po celém světě. Každá země má právo vyslat svých pět nejlepších debatérů. Jako členka českého národního týmu se v minulosti účastnila naše bývalá studentka Elena Sekaninová několika těchto mistrovství.

Mezinárodní debatní scéna je nejen příležitostí potkat mnoho nových debatérů, ale také možnost posunout své debatování ještě o úroveň výše a my jsme rádi, že Přerov má na mezinárodních turnajích také svou stopu.

Debatní turnaj moravské divize

O víkendu u nás ve škole proběhl debatní turnaj moravské divize.

Naši debatéři bodovali v Hradci

Ve dnech 25. - 27. března 2022 se v Hradci Králové konal Společný turnaj Debatní ligy a Debate League.

Spolupracujeme

Naši sponzoři

Gymnázium Jakuba Škody Komenského 29, Přerov 750 11

Gymnázium Jakuba Škody patří k prestižním středním školám nejen Olomouckého kraje, který je jejím zřizovatelem, ale celé ČR. Za svou více než stopadesátiletou existenci si vybudovalo pověst významné vzdělávací instituce. Nabízíme studentům špičkové prostředí a vybavení. My sami ale za nejcennější, co jim můžeme nabídnout, považujeme roky strávené s lidmi, kteří je opravdu chtějí něco naučit.

00 842 966
DIČ
CZ00 842 966
Číslo účtu
9330831 / 0100
ID datové schránky
3wedmtg

e-mail
telefon
+420 581 706 711
kde nás najdete
mapy.cz
 
Přehled všech kontaktů

Zřizovatel školy

Fakultní škola UP Olomouc