Jak jsme se ponořili do světa genetiky

  31.10.2022  Aktuality

V úterý 25. října 2022 jsme se my, žáci třídy 3.A a pár seminaristů z biologie vydali do Brna do biotechnologické firmy, zabývající se mimo jiné výrobou extračních souprav a příslušenství k vyšetřováním genetických a infekčních onemocnění.

V 7:40 jsme vyjeli Regiojetem z Přerova a okolo 10. hodiny už seděli v meetingové místnosti GeneProof a poslouchali základní informace o firmě. Poté nás rozdělili do tří skupin a začala exkurze.

Jako první jsme dostali takzvanou translační hru, kde jsme luštili sekvenci proteinu. Jelikož jsme ještě genetiku neprobírali, byla pro nás hra trošku těžší, ale paní učitelky Staňková a Bartoníková Jana nám s ní pomohly.

Dále si pro nás zaměstnanci firmy připravili prezentaci s výroky, o nichž jsme měli rozhodovat, zda jsou pravdivé či ne. Některé informace nás velice překvapily.

Posledním bodem programu byl rychlý náhled do laboratoře. Museli jsme se převléct do bílých kalhot a pláště. Příjemná paní nás laboratoří provedla, ukázala nám přístroje a počítačový program, využívaný při práci s přístroji, které dokáží vyhledat a potvrdit různé typy krevních, respiračních, neurologických, pohlavně přenosných a dalších infekcí.

Na konci nám byly zodpovězeny dotazy a my jsme okolo 12 hodin firmu opustili. Přesto, že nám z hygienických důvodů nemohli ukázat výrobní laboratoř, byla exkurze zajímavá, přínosná a také možná některé z nás inspirovala ke studiu přírodních věd.

Do Přerova jsme přijeli o půl třetí a plni zážitků se vydali na podzimní prázdniny.

Klára Zatloukalová, 3.A

Spolupracujeme

Naši sponzoři

Gymnázium Jakuba Škody Komenského 29, Přerov 750 11

Gymnázium Jakuba Škody patří k prestižním středním školám nejen Olomouckého kraje, který je jejím zřizovatelem, ale celé ČR. Za svou více než stopadesátiletou existenci si vybudovalo pověst významné vzdělávací instituce. Nabízíme studentům špičkové prostředí a vybavení. My sami ale za nejcennější, co jim můžeme nabídnout, považujeme roky strávené s lidmi, kteří je opravdu chtějí něco naučit.

00 842 966
DIČ
CZ00 842 966
Číslo účtu
9330831 / 0100
ID datové schránky
3wedmtg

e-mail
telefon
+420 581 706 711
kde nás najdete
mapy.cz
 
Přehled všech kontaktů

Zřizovatel školy

Fakultní škola UP Olomouc