Jsme ochotni pomoci nemocným

  29.2.2024  Aktuality

Počet lidí zaregistrovaných v Českém národním registru dárců dřeně jsme tento týden navýšili o 53!

V úterý 27. února 2024 se žáci starší 18 let zúčastnili náborové akce Českého národního registru dárců dřeně. O tom, jak registr funguje, jak se do něj přihlásit a co to znamená pro potenciální dárce, nás informovala paní Jana Orlová, taky zodpověděla některé z dotazů. Zápis do registru byl velmi jednoduchý – zájemci si udělali výtěr z dutiny ústní (pro DNA) a vyplnili jednoduchý dotazník, kde uvedli své kontaktní údaje a souhlas se zařazením do registru. Registrace ještě není darování, teprve až se najde co největší shoda příjemce a dárce, jsou lidé z registru oslovení, a pak začíná kolotoč se skutečným souhlasem a darováním. Celosvětově přibývá onkologických onemocnění, a především pro ty, kteří mají nemoci spojené s krví, může být databáze lidí ochotných darovat své vlastní kostní buňky velmi užitečná. Úspěšnost při transplantaci kostní dřeně u dospělých pacientů se pohybuje mezi 60 – 80%, u dětí je to 70 – 90%. Krvetvorné buňky se odebírají většinou izolací z krevní plazmy intravenózně (podobně jako při odběru krevní plazmy) nebo z pánevní kosti při anestezii (7% všech odběrů).

Vzhledem k tomu, že na jednoho nemocného připadá přibližně 120 potenciálních dárců, je třeba, aby byl registr co nejširší. Děkuji všem přítomným za to, že byli při prezentaci pozorní, že se zajímali, a těm, kteří prošli prvním sítem, že se zaregistrovali.

Byla jsem velmi potěšená, když z naší školy přibylo 53 nových dárců!

Jana Bartoníková

Spolupracujeme

Naši sponzoři

Gymnázium Jakuba Škody Komenského 29, Přerov 750 11

Gymnázium Jakuba Škody patří k prestižním středním školám nejen Olomouckého kraje, který je jejím zřizovatelem, ale celé ČR. Za svou více než stopadesátiletou existenci si vybudovalo pověst významné vzdělávací instituce. Nabízíme studentům špičkové prostředí a vybavení. My sami ale za nejcennější, co jim můžeme nabídnout, považujeme roky strávené s lidmi, kteří je opravdu chtějí něco naučit.

00 842 966
DIČ
CZ00 842 966
Číslo účtu
9330831 / 0100
ID datové schránky
3wedmtg

e-mail
telefon
+420 581 706 711
kde nás najdete
mapy.cz
 
Přehled všech kontaktů

Zřizovatel školy

Fakultní škola UP Olomouc