Máme šanci zazářit

  19.2.2023  Aktuality

V době covidové se hodně zúžil registr dárců kostní dřeně, a tak jsme se rozhodli pomoci.

V pátek 17. února 2023 na naši školu zavítala paní Wasserbauerová v rámci náborové akce registru dárců kostní dřeně “Máš šanci zazářit”, kterou organizuje Šance Olomouc o.p.s. a Český národní registr dárců kostní dřeně. Plnoletí žáci si vyslechli krátké povídání o tom, jakým způsobem registr funguje, komu pomáhá a jak se můžeme zaregistrovat. Potom už šlo o první fázi - jednoduché otestování výtěrem z úst a vyplnění základního dotazníku. Podle toho, jaké nemoci zájemci prodělali nebo jaké medikamenty pravidelně užívají, byli buď vyhodnoceni jako potenciální vhodní dárci (další testy budou následovat) nebo dočasně vyřazeni.

Jak registr funguje? Je to databáze dobrovolníků, kteří jsou ochotní v případě potřeby darovat své kostní buňky lidem, kteří onemocní chorobami spojenými nejčastěji s poruchou krvetvorby. Je třeba, aby registr měl co nejširší základnu, protože v praxi platí, že jeden nemocný má shodu s jedním ze 120 potenciálních dárců. 

Naši žáci si zaslouží velkou pochvalu, protože dovezených 80 testovacích sad a dotazníků nestačilo. Z těchto zájemců přibližně 50 prošlo prvním sítem. Příští rok určitě na tuto akci navážeme.

Jsem moc ráda, že na naší škole máme tolik zodpovědných, nebojácných a ochotných mladých lidí.

Více na https://registr.kostnidren.cz/

Jana Bartoníková

Spolupracujeme

Naši sponzoři

Gymnázium Jakuba Škody Komenského 29, Přerov 750 11

Gymnázium Jakuba Škody patří k prestižním středním školám nejen Olomouckého kraje, který je jejím zřizovatelem, ale celé ČR. Za svou více než stopadesátiletou existenci si vybudovalo pověst významné vzdělávací instituce. Nabízíme studentům špičkové prostředí a vybavení. My sami ale za nejcennější, co jim můžeme nabídnout, považujeme roky strávené s lidmi, kteří je opravdu chtějí něco naučit.

00 842 966
DIČ
CZ00 842 966
Číslo účtu
9330831 / 0100
ID datové schránky
3wedmtg

e-mail
telefon
+420 581 706 711
kde nás najdete
mapy.cz
 
Přehled všech kontaktů

Zřizovatel školy

Fakultní škola UP Olomouc