Kvartáni v Muzeu dobývání nafty

  17.5.2023  Aktuality

Ve středu 10. 5. třída IV.A jela vlakem do Hodonína, aby se zúčastnila exkurze do Muzea naftového dobývání a geologie.

Na úvod nám velmi energická paní pověděla něco k historii objevování, těžby i využívání ropy. Dále nám všem s důrazem vysvětlila, jak ropa vzniká a jak doopravdy vypadají její podzemní ložiska. Pozornost jsme věnovali například i vývoji různých typů vrtných souprav a také „černým“ ropným horečkám v USA. Též jsme si na velké plastické mapě ukázali rozložení největších ložisek ropy a plynu, plynných zásobníků a uhelných pánví na celé Moravě.

V další části prohlídky jsme se od ředitele muzea dozvěděli něco více o lokalizaci, těžbě, zpracování i využití ropy. Mohli jsme si prohlédnout mnoho různých exponátů čítající řadu interaktivních modelů i reálných součástí vrtných souprav, zařízení zobrazující otřesy podlahy při každém našem kroku nebo čerpadla na ropu tzv. kozlíky. Dostali jsme také unikátní příležitost sáhnout si na surovou ropu, cítit její specifickou vůni, dokonce si ji prohlédnout pod UV světlem. Na konci prohlídky nám byl uspořádán kvíz na ověření si našich nově nabitých informací odkud si někteří bystřejší z nás mohli odnést ceny v podobě lahvičky ropy nebo nějakého minerálu.

Ovšem dříve, než jsme nasedli na vlak, který by nás odvezl domů, šli jsme se podívat do zdejší menší zoologické zahrady, kde jsme strávili čas prohlížením si exotické zvěře, načež jsme se šli občerstvit do města.

Výlet jsme si rozhodně užili a zároveň jsme se dozvěděli mnoho zajímavých informací ze světa ropného průmyslu.

Nicol Plšková

Spolupracujeme

Naši sponzoři

Gymnázium Jakuba Škody Komenského 29, Přerov 750 11

Gymnázium Jakuba Škody patří k prestižním středním školám nejen Olomouckého kraje, který je jejím zřizovatelem, ale celé ČR. Za svou více než stopadesátiletou existenci si vybudovalo pověst významné vzdělávací instituce. Nabízíme studentům špičkové prostředí a vybavení. My sami ale za nejcennější, co jim můžeme nabídnout, považujeme roky strávené s lidmi, kteří je opravdu chtějí něco naučit.

00 842 966
DIČ
CZ00 842 966
Číslo účtu
9330831 / 0100
ID datové schránky
3wedmtg

e-mail
telefon
+420 581 706 711
kde nás najdete
mapy.cz
 
Přehled všech kontaktů

Zřizovatel školy

Fakultní škola UP Olomouc