Exkurze v Precheze

  22.11.2022  Aktuality

Ve čtvrtek 10. listopadu jsme navštívili významný podnik chemického průmyslu, který sídlí v našem městě Přerově.

Při prohlídce byly nutné ochranné pláště a helmy, které jsme dostali hned na vrátnici. Nejdříve jsme se ve venkovních prostorách podívali na věže, kde se vyrábí kyselina sírová. Potom jsme si prohlíželi hromady černého ilmenitu, který se zde zpracovává na bílý produkt. Rozdělili jsme se na tři skupinky a postupně procházeli celou výrobu titanové běloby. Zaujalo nás zajímavé rozložení továrny, kde na sebe jednotlivé provozy dokonale navazují. Pohybovali jsme se v prostorách, kam se asi už nepodíváme, přímo mezi velkými jeřáby, zásobníky a pecemi rozžhavenými až do teploty 1000°C.

Exkurze se nám líbila a odnesli jsme si plno zajímavých poznatků. Zde vyrobená kyselina sírová se používá na výrobu titanové běloby, která je důležitým bílým pigmentem při výrobě barev, plastů, papíru nebo zubních past. Překvapilo nás, že ji najdeme i v jídle (v gumových medvídcích nebo třeba v čokoládě).

Děkujeme panu inženýru Čevelovi i jeho kolegům za podrobný výklad s ukázkami surovin i produktů.

Zapsala Kristýna Tichá a Arnošt Pospíšil (VIa)
 

Spolupracujeme

Naši sponzoři

Gymnázium Jakuba Škody Komenského 29, Přerov 750 11

Gymnázium Jakuba Škody patří k prestižním středním školám nejen Olomouckého kraje, který je jejím zřizovatelem, ale celé ČR. Za svou více než stopadesátiletou existenci si vybudovalo pověst významné vzdělávací instituce. Nabízíme studentům špičkové prostředí a vybavení. My sami ale za nejcennější, co jim můžeme nabídnout, považujeme roky strávené s lidmi, kteří je opravdu chtějí něco naučit.

00 842 966
DIČ
CZ00 842 966
Číslo účtu
9330831 / 0100
ID datové schránky
3wedmtg

e-mail
telefon
+420 581 706 711
kde nás najdete
mapy.cz
 
Přehled všech kontaktů

Zřizovatel školy

Fakultní škola UP Olomouc