Exkurze do Planetária v Ostravě

  12.6.2023  Aktuality

V úterý 6. června jsme se ve složení žáků ze tříd 1.A a 1.B vydali v doprovodu učitelů (Ing. František Jan Hrabina, Mgr. Marta Lupačová, Mgr. Eva Březinová) na exkurzi do Planetária v Ostravě. Cesta netrvala dlouho, takže stačilo pouhé mrknutí oka a už jsme stáli před moderní budovou planetária.

Na úvod jsme dostali pracovní listy s otázkami, a odpovědi na ně, společně s dalšími zajímavostmi, jsme objevovali v hlubinách experimentária.

Interaktivní expozice se skládala z celkem pěti částí, které doprovázely simulace některých vesmírných, ale i přírodních jevů. Expozice „Ke hvězdám“ nám detailně představila vznik vesmíru, hvězd, planet i galaxií. Za zmínku stojí i projekční stěna, na kterou bylo možné „načmárat“ náhodné obrazce virtuálním sprejem. S vývojem Sluneční soustavy a metodami, díky kterým můžeme na obloze objevovat zcela nové planety, nás seznámily informační tabule oddělení „K planetám“. Samotná Země po stránce vnitřní pak byla představena v expozici „Do hlubin Země“, jež pojednávala o geologických procesech probíhajících v zemské kůře. Expozice „Na oběžnou dráhu“ a „Za světlem“ nám pak vysvětlovaly, jak se člověk postupně seznámil a seznamuje s nekonečným vesmírem.

Hlavní část našeho programu byla však samotná projekce celooblohového filmu „Hvězda života i smrti“ v Sále planetária, kam jsme se úderem jedenácté hodiny z Experimentária přesunuli. Ta byla doplněna živě moderovaným úvodem s ukázkou a popisem hvězdné oblohy, souhvězdí, planet Sluneční soustavy a mnoho dalších vesmírných těles a útvarů.

Po ukončení projekce jsme se vyrojili ze zaobleného sálu. Naše unavené a zamračené obličeje se však proměnily v úsměv po zjištění skutečnosti, že nás cestou zpět čeká oběd na zastávce v Shopping parku Avion v Ostravě. Hádáme, že švédské masové kuličky z Ikei zlepšily náladu i těm, kterým se exkurze nelíbila. Myslíme ale, že takových bylo žalostně málo.

Adéla Vaculíková a Patricie Malá, 1.A

Spolupracujeme

Naši sponzoři

Gymnázium Jakuba Škody Komenského 29, Přerov 750 11

Gymnázium Jakuba Škody patří k prestižním středním školám nejen Olomouckého kraje, který je jejím zřizovatelem, ale celé ČR. Za svou více než stopadesátiletou existenci si vybudovalo pověst významné vzdělávací instituce. Nabízíme studentům špičkové prostředí a vybavení. My sami ale za nejcennější, co jim můžeme nabídnout, považujeme roky strávené s lidmi, kteří je opravdu chtějí něco naučit.

00 842 966
DIČ
CZ00 842 966
Číslo účtu
9330831 / 0100
ID datové schránky
3wedmtg

e-mail
telefon
+420 581 706 711
kde nás najdete
mapy.cz
 
Přehled všech kontaktů

Zřizovatel školy

Fakultní škola UP Olomouc