Druháci v Parlamentu

  25.10.2022  Aktuality

Ve středu 19. října jsme se my, žáci druhé B, vydali na exkurzi do Parlamentu České republiky.

I přes to, že se u nás na škole tato exkurze koná pouze pro ty, kteří mají zvolený seminář ze společenských věd, jsme se na tuto akci vydali a moc si toho vážíme.

Sraz jsme měli na vlakovém nádraží už v 5:55, což mnohé z nás netěšilo, ale z teplých peřin a domovů nás hnala vidina výletu do našeho hlavního města Prahy a touha dozvědět se, jak ten náš stát funguje a odkud se řídí.

Tříhodinová cesta nám utekla rychle a my jsme vystupovali z vlaku na Hlavním nádraží a mířili si to směr Senát Parlamentu České republiky. Zde nám zbývalo ještě trochu času, a tak jsme jím nemarnili a šli se kochat Valdštejnskou zahradou. Tady jsme si dali malé svačinky a zvládli jsme i pobavit jiné skupiny turistů Indiánskou polkou.

Pak už naše kroky mířily přímo do Senátu. Tady jsme byli seznámeni s historií Valdštejnského paláce, ve kterém se sídlo nachází, a také jsme získali několik informací o Albrechtovi z Valdštejna, který palác nechal vybudovat. Podívali jsme se i do samotné místnosti, kde Senát zasedá a mohli tak naživo vidět pohled, který jinak vidíme pouze přes obrazovky.

Když jsme v Senátu skončili, bylo akorát 12 hodin, a tak jsme se rozešli k obědu. Většina z nás vsadila na již poznané chutě, a tak jsme si dopřáli místní McDonald 's.

Po obšťastnění našich chuťových buněk a doplnění stravy do prázdných žaludků jsme se šli podívat do Poslanecké sněmovny. Tou nás provedl bývalý žák GJŠ a bratr naší spolužačky Petr Pivko, a tak jsme měli, troufám si říct, protekční prohlídku s informacemi z první ruky, ke kterým bychom se jinak nedostali.

Během prohlídky jsme viděli například výhled z balkónu, a tak jsme se mohli sami přesvědčit i z jiné perspektivy, že naše Poslanecká sněmovna je opravdu krásně umístěna. Dále jsme třeba seděli přímo v lavicích, odkud se hlasuje a jedná. Udělali jsme si fotky na ministerském křesle nebo za řečnickým pultem. Sestavili jsme si vlastní vládu a vše jsme řádně dokumentovali.

Po prohlídce jsme se ještě zúčastnili besedy s panem poslancem Petrem Letochou, který ochotně odpovídal na naše zvídavé dotazy, a tak jsme se přímo dozvěděli, jaké to je být poslancem, pravomoci, které poslanci při zvolení do funkce přímo dostávají, a také například jak takový den poslance vypadá.

Zde skončila hlavní náplň našeho výletu, a proto jsme si to namířili na Václavské náměstí, kde jsme si dali rozchod, nakoupili si poslední věci a odjeli vlakem směr domov. Do Přerova jsme všichni značně unaveni a spokojeni dorazili v 19:45 a každý jsme se vydali vlastní cestou.

Pokud mohu mluvit za nás všechny, tak jsme si tento výlet velmi užili a jsme moc vděční, že jsme měli takovou příležitost.

Daniela Vránová

Štítek: Studentský život

Spolupracujeme

Naši sponzoři

Gymnázium Jakuba Škody Komenského 29, Přerov 750 11

Gymnázium Jakuba Škody patří k prestižním středním školám nejen Olomouckého kraje, který je jejím zřizovatelem, ale celé ČR. Za svou více než stopadesátiletou existenci si vybudovalo pověst významné vzdělávací instituce. Nabízíme studentům špičkové prostředí a vybavení. My sami ale za nejcennější, co jim můžeme nabídnout, považujeme roky strávené s lidmi, kteří je opravdu chtějí něco naučit.

00 842 966
DIČ
CZ00 842 966
Číslo účtu
9330831 / 0100
ID datové schránky
3wedmtg

e-mail
telefon
+420 581 706 711
kde nás najdete
mapy.cz
 
Přehled všech kontaktů

Zřizovatel školy

Fakultní škola UP Olomouc