DEN EVVO 2023 - pohledem žáků

  29.6.2023  Aktuality

Na konci roku žáci Gymnázia jakuba Škody vyrazili poznávat bližší i vzdálenější kouty svého kraje.

septima a: - Výlet do minulosti

Dne 27.06.2023 se septimáni v rámci projektového dne EVVO vydali na Švédské šance. Švédské šance jsou památné místo nedaleko Horní Moštěnice, kde se nacházejí terénní pozůstatky švédského polního opevnění z období třicetileté války. Toto místo se však nejvíce proslavilo v období po konci druhé světové války, kdy zde došlo k tzv. masakru na Švédských šancích. Při této tragické události zahynulo 265 karpatských Němců, Maďarů a Slováků, z nichž většinu tvořily ženy a děti.

Výlet jsme započali v 8:30 hodin nedaleko ZŠ Želatovské a celá skupina se vydala směrem k hvězdárně a dále na Újezdec. Ještě předtím, než jsme dorazili k památníku, jsme v blízkém lesíku viděli bunkry, vybudované počátkem 20. století. Na místě jsme si po hodině a půl chůze odpočinuli a přečetli něco o tomto významném místě.

Cesta zpět byla již svižnější, jelikož jsme se všichni těšili na oběd. Cestou jsme se minuli se spolužáky ze 3b, kteří šli ke stejnému cíli, jen jinou cestou.

Tento výlet jsme si všichni užili a děkujeme vedení školy i našim učitelům za jeho vzornou organizaci.

První b - Po stopách lovců mamutů

V úterý 27.června se naše třída vydala do Předmostí.

Nejdříve jsme navštívili památník lovců mamutů, kde jsme se dozvěděli vše a viděli, jak se ve zdejší spraši nacházely historicky velmi významné kosterní pozůstatky z pravěku. Pak jsme pokračovali po naučné stezce Lovců mamutů. Cestou jsme se zastavili u domku a hospodářství pana Libora Pokorného. Vysvětlil nám, jak si postavil svůj domek z přírodních materiálů a možnosti, jak se dá v přírodě šetrně žít a hospodařit - např.stádo 80 ovcí se stará o údržbu travnatých ploch. Pan učitel Kouba nám přiblížil danou problematiku i z pozice radního v Přerově a celou cestu nám společně s paní učitelkou Zatloukalovou ukazovali nejrůznější historické i přírodopisné zajímavosti.

Celé dopoledne příjemně uběhlo a určitě už všichni budeme vědět, jak vypadá stolička mamuta, na čem je vyrytá zdejší Venuše nebo co je libosad.

druhá a - Tovačov

Dne 27. června si naše třída 2.A vybrala výlet do Tovačova na den EVVO. Prošli jsme si okolí rybníků, město a hlavním programem byla komentovaná prohlídka zámku. Mnozí vystoupali i na věž a prohlédli si okolí města Tovačova.


Kvinta b: - Lipník

Dne 27. 6. jsme v rámci akce EVVO (Poznej svůj kraj) navštívili nedaleké město Lipník nad Bečvou. Před exkurzí si mnoho účastníků říkalo: ,, Lipník, to jako vážně? Co máme poznávat na Lipníku?" O to více jsme byli mile překvapeni, že město, které máme ,,za rohem", skýtá spoustu krásných památek.

Nejvíce nás zaujala zvonice se zvonem Michalem, který je tak velký, že se nevlezl do věže kostela, a tak se pro něj postavila tato zvonice. Dále jsme si prohlédli bývalou synagogu, městské hradby a bývalou továrnu na umělou pryskyřici. Naši pozornost si získala také šikmá věž kostela. Její 43cm odchylku zapříčinila soutěž s druhým lipenským kostelem ,,o nejvyšší věž".

Exkurzi hodnotím pozitivně. Myslím si, že i když máme možnost cestovat velmi daleko, měli bychom znát naše blízké okolí.
 

Spolupracujeme

Naši sponzoři

Gymnázium Jakuba Škody Komenského 29, Přerov 750 11

Gymnázium Jakuba Škody patří k prestižním středním školám nejen Olomouckého kraje, který je jejím zřizovatelem, ale celé ČR. Za svou více než stopadesátiletou existenci si vybudovalo pověst významné vzdělávací instituce. Nabízíme studentům špičkové prostředí a vybavení. My sami ale za nejcennější, co jim můžeme nabídnout, považujeme roky strávené s lidmi, kteří je opravdu chtějí něco naučit.

00 842 966
DIČ
CZ00 842 966
Číslo účtu
9330831 / 0100
ID datové schránky
3wedmtg

e-mail
telefon
+420 581 706 711
kde nás najdete
mapy.cz
 
Přehled všech kontaktů

Zřizovatel školy

Fakultní škola UP Olomouc