Vilém TAUSKÝ

dirigent propagující českou hudbu ve světě

Rodina

Narodil se 20. července 1910 v Přerově v židovské rodině s velkým hudebním zázemím. Jeho matka byla operní pěvkyní, strýc slavný operetní skladatel Leo Fall. Do okruhu rodinných přátel Tauských patřili Rudolf Firkušný nebo vdova po Antonínu Dvořákovi Anna. 

Studia

Vilém Tauský od sedmi let hrál na klavír. Od roku 1920 studoval na přerovském gymnáziu, v roce 1928 úspěšně odmaturoval. Na přání své rodiny začal studovat v Brně práva, ale přešel na studium skladby na brněnskou konzervatoř. Studoval u Leoše Janáčka a Viléma Petrželky.
Po absolutoriu a zisku Státní ceny za skladbu Symfonietta pro orchestr, pokračoval v Praze ve studiu na mistrovské škole Josefa Suka a Zdenka Chalabaly.

Válka a emigrace

Po německé okupaci v roce 1939 utekl do Paříže. S československými dobrovolníky, z nichž sestavil vojenský band, pak o rok později dorazil do Británie. Do konce války řídil český armádní sbor a dirigoval Smetanovu mou vlast s liverpoolskými filharmoniky. Byl odměněn Československým válečným křížem 1939.
V padesátých letech se usadil ve Spojeném království. Řídil orchestry zaměřené na lehčí žánry i na klasiku. Prosadil se i v opeře. Propagoval českou hudbu. V roce 1955 uvedl jako první na světě koncertní cyklus všech šesti symfonií Bohuslava Martinů, poprvé také ve Spojeném království dirigoval Smetanovu Hubičku. Tauský se věnoval i pedagogické činnosti, dlouhá léta vedl dirigentské kurzy na londýnské hudební akademii Guildhall School of Music.

Kontakty s vlastí

V roce 1974 přijel poprvé po svém nuceném odchodu z vlasti na Moravu. Dirigoval v Brně, Ostravě a v Olomouci. O rok později zavítal i na Slovensko.
Hudební fakulta Akademie muzických umění v říjnu 2000 udělila tehdy devadesátiletému Tauskému zlatou medaili za zásluhy o českou hudbu.
Vilém Tauský zemřel 16. března 2004 ve věku nedožitých čtyřiadevadesáti let.

Spolupracujeme

Naši sponzoři

Gymnázium Jakuba Škody Komenského 29, Přerov 750 11

Gymnázium Jakuba Škody patří k prestižním středním školám nejen Olomouckého kraje, který je jejím zřizovatelem, ale celé ČR. Za svou více než stopadesátiletou existenci si vybudovalo pověst významné vzdělávací instituce. Nabízíme studentům špičkové prostředí a vybavení. My sami ale za nejcennější, co jim můžeme nabídnout, považujeme roky strávené s lidmi, kteří je opravdu chtějí něco naučit.

00 842 966
DIČ
CZ00 842 966
Číslo účtu
9330831 / 0100
ID datové schránky
3wedmtg

e-mail
telefon
+420 581 706 711
kde nás najdete
mapy.cz
 
Přehled všech kontaktů

Zřizovatel školy

Fakultní škola UP Olomouc