Pavel NOVÁK

hudební skladatel, textař a zpěvák

Život

Pavel Novák se narodil 10. 3. 1944 v Přerově. V letech 1954 – 1962 studoval na dnešním gymnáziu Jakuba Škody, poté pokračoval ve studiu na vysoké škole a stal se učitelem. Dnes žije s rodinou v rodném Přerově a se svou skupinou ročně absolvuje více než šest stovek vystoupení. Koncertuje nejen pro dospělé posluchače, ale zpívá i na plesech a zábavách a především se velmi intenzivně věnuje vystupování pro děti.

Hudební tvorba

Nejširší veřejnosti je znám především díky písničkám, které se hrály zejména v sedmdesátých letech minulého století. Jmenovat můžeme například písně Pihovatá dívka, Malinká nebo Nádherná láska. Vystupoval se skupinami Synkopa, VOX, Proton, Family. V roce 1967 se stal bronzovým slavíkem. V roce 2002 oslavil 40 let koncertování. Od roku 1962 absolvoval 20 000 koncertů, plesů a zábav. Složil více než čtyři stovky písniček, napsal tisíc textů a za vlastní tvorbu byl oceněn nejrůznějšími cenami. Na svém kontě má stovku singlů, dvacet alb, z nichž některé vyšly i v tehdejší NDR a na dalších padesáti se podílel. Koncertoval po celé Evropě, v Americe, Kanadě, Austrálii a řadě dalších států. Zpíval také v Cannes. Po roce 1990 vyšly výběry s největšími hity a v roce 2001 dvě systematicky utříděná alba „Pavel Novák včera, dnes a zítra" a „Pavel Novák sedmkrát jinak". V roce 2002 přibylo MC a CD „Pavel Novák, VOX a hosté".

Tvorba pro děti

Jako vystudovaný učitel podrobně zpracoval a napsal šest tématicky zaměřených výchovných pořadů pro děti „Budeme si zpívat". Ke každému vyšlo i stejnojmenné album (MC, CD) s písničkami a zpěvníček. Dětem je rovněž určena kniha pohádek a videokazeta „Tradice a zvyky", která vyšla v roce 2002.

Spisovatelská tvorba

Pavel Novák je rovněž úspěšným spisovatelem. Po knížkách „Jak jsem zpíval klokanům" o australském turné a „Příbězích z vody a bláta", kde popisoval povodně, které se v roce 1997 nevyhnuly ani jeho domu, mu vyšla v závěru roku 2000 obsáhlá (500 stran) vzpomínková knížka „Vyznání". V létě a na podzim roku 2000 podstoupil dvě těžké operace, při kterých mu byl odstraněn zhoubný nádor. Následovalo pětatřicet radioterapických ozáření a při dvaačtyřicetidenní hladovce zhubl o třicet kilogramů. Svůj boj na život a smrt však nevzdával a nadále zpíval a koncertoval. Koncem roku 2001 dokončil čtvrtou knihu s názvem „I smrt se bojí", na kterou v nedávné době navázal titulem „Byly to dny, už jsou to roky".

V roce 2007 oznámil, že ze zdravotních důvodů končí s kariérou, kterou definitivně ukončil až 11. února 2009. Do posledních chvil bojoval statečně se zákeřnou nemocí a do posledních chvil také koncertoval, kdykoliv mu to jen zdravotní stav alespoň malinko umožnil.

Všechna jeho díla literární i hudební jsou podchycena na Wikipedii.

Spolupracujeme

Naši sponzoři

Gymnázium Jakuba Škody Komenského 29, Přerov 750 11

Gymnázium Jakuba Škody patří k prestižním středním školám nejen Olomouckého kraje, který je jejím zřizovatelem, ale celé ČR. Za svou více než stopadesátiletou existenci si vybudovalo pověst významné vzdělávací instituce. Nabízíme studentům špičkové prostředí a vybavení. My sami ale za nejcennější, co jim můžeme nabídnout, považujeme roky strávené s lidmi, kteří je opravdu chtějí něco naučit.

00 842 966
DIČ
CZ00 842 966
Číslo účtu
9330831 / 0100
ID datové schránky
3wedmtg

e-mail
telefon
+420 581 706 711
kde nás najdete
mapy.cz
 
Přehled všech kontaktů

Zřizovatel školy

Fakultní škola UP Olomouc