Silesian meeting of the Youth of the Visegrad countries, Katowice

  16.11.2023  Aktuality

Ve dnech 23. – 25. října se 10 žáků ze 3.A zúčastnilo výjezdního programu v rámci projektu Silesian meeting of the Youth of the Visegrad countries v polských Katovicích.

1.den

V ranních pondělních hodinách jsme společně s paní učitelkou Sládečkovou a Zavadilovou vyrazili z Přerova směr Katovice. Zhruba po tří hodinové cestě vlakem jsme dorazili na katovické nádraží, kde jsme se setkali s našimi novými přáteli z Polska, následoval autobusový přejezd do blízkého města Zabrze, kde jsme absolvovali prohlídku místního muzea hornictví a společně s polskými vysokoškoláky jsme vytvářeli různé projektové aktivity a ty následně i prezentovali. Po obědě jsme se vrátili zpět do Katovic a tam si nás polští studenti rozebrali a ubytovali v rodinách. Večer trávil každý po svém, někdo poznával Katovice, někdo jezdil na motokárách a někdo jen sledoval filmy a odpočíval.

2.den

Ráno jsme se společně se studenty ze Slovenska, Maďarska a Rumunska, kteří se projektu také účastnili sešli v nové budově polské národní symfonie (NOSPR), kterou jsme si důkladně prohlédli a zamířili směrem k hlavnímu bodu dne, návštěvě koncentračního táborů Osvětim. Cestou jsme se zastavili u památníku padlých maďarských vojáků a poobědvali v restauraci Megasmak. Celí natěšení jsme tedy přijeli do Osvětimi, kde ovšem po chvíli následovalo zklamání z toho, když jsme zjistili, že lístky, které měli ke vstupu do areálu koncentračního tábora sloužit, byly koupené na špatný den a kvůli velkému množství lidí je již nebylo možné koupit na místě. Absenci návštěvy koncentračního tábora jsme si tak vynahradili alespoň návštěvou městského muzea a věží v Osvětimi. Poté následoval opět přesun zpět do Katovic, večer už trávil opět každý po svém.

3.den

Poté co jsme si ráno sbalili kufry následoval přesun do Slezského parlamentu, který se sice dnes již nevyužívá k původnímu účelu, ovšem je to stále velmi pěkná a udržovaná budova. Zde jsme přednesli prezentaci o naší škole, vyslechli si ostatní přednášky podobného ražení, a nakonec i zajímavou přednášku o ruské propagandě. Jakmile skončil oficiální program, tak jsme si ještě prohlédli všechny prostory parlamentu i s tajným sejfem na zlato a dali jsme si poslední volný rozchod po Katovicích. Okolo páté hodiny jsme se rozloučili s našimi hostiteli a plní dojmů jsme nasedli na vlak směrem Přerov, kam jsme dorazili ve večerních hodinách.

Za delegaci 3.A bychom chtěli poděkovat za skvělou organizací paním učitelkám a polským hostitelům za jejich perfektní péči.

Kolektiv autorů 3.A

Štítek: Exkurze, zájezdy

Spolupracujeme

Naši sponzoři

Gymnázium Jakuba Škody Komenského 29, Přerov 750 11

Gymnázium Jakuba Škody patří k prestižním středním školám nejen Olomouckého kraje, který je jejím zřizovatelem, ale celé ČR. Za svou více než stopadesátiletou existenci si vybudovalo pověst významné vzdělávací instituce. Nabízíme studentům špičkové prostředí a vybavení. My sami ale za nejcennější, co jim můžeme nabídnout, považujeme roky strávené s lidmi, kteří je opravdu chtějí něco naučit.

00 842 966
DIČ
CZ00 842 966
Číslo účtu
9330831 / 0100
ID datové schránky
3wedmtg

e-mail
telefon
+420 581 706 711
kde nás najdete
mapy.cz
 
Přehled všech kontaktů

Zřizovatel školy

Fakultní škola UP Olomouc