Poznávání Jižních Čech

  7.3.2024  Aktuality

V pondělí a úterý 26. a 27. února se značná část studentů z řad vyššího gymnázia vydala na dvoudenní exkurzi po Jižních Čechách.

Na programu byla návštěva jaderné elektrárny Temelín (JETE), exkurze do Zoo Hluboká a zámku Hluboká nad Vltavou.

Cesta z Přerova objednaným autobusem trvala s jednou drobnou zastávkou cca 4,5 hodiny, avšak my jsme byli natěšení, a tudíž nám doba cesty nevadila. Hned po příjezdu jsme byli rozděleni do dvou skupin (na třetí ročníky a zástupce ze všech ostatních tříd). Třeťáci šli rovnou do JETE a my ostatní jsme se vydali do Zoo Hluboká.

První den exkurze jsme si zpříjemnili procházkou po okolí Purkarce (malebné vesničky, ve které jsme byli v penzionu Pelikán ubytováni) a túrou na zříceninu Karlova hrádku. Personál se o nás staral jako o vlastní a odměnou po celém dni nám byla večerní krkovička s restovanými fazolkami v neomezeném množství – za to obzvláště, my věčně hladoví, děkujeme!

Avšak naše exkurze nebyla jenom o procházkování a dobrém jídle – naším hlavním cílem byla exkurze do jaderné elektrárny Temelín. Profesionální přístup a špičková příprava před, během i po exkurzi dodala celé akci náležitou důležitost. Program začal ukázkami z celé elektrárny za pomoci brýlí využívajících technologie virtuální reality, byla nám objasněna jak historie, tak současnost, celková funkce i účinnost jaderné elektrárny, právní normy, bezpečnostní zaopatření kolem nad i pod elektrárnou a mnoho dalšího. Následně už nám byly zapůjčeny helmy a reflexní vesty, to nám umožňovalo se projít po samotné elektrárně a vidět, jak cvičnou strojovnu, kde se celý provoz elektrárny řídí, tak i samotnou výrobu a provoz JETE. Nahlédli jsme do sekundárního okruhu elektrárny obsahujícího turbínu a parogenerátor. Zajímavý pohled!

Druhý den se nám program vystřídal, doplnili jsme ho ještě rychlou exkurzí na zámek Hluboká a následně už jsme se vydali na cestu domů s nutnou zastávkou v jednom z vyhlášených podniků se žlutým M ve svém logu v Táboře.

Všichni jsme se vrátili v pořádku, celá exkurze byla velmi zajímavá, poučná a jsme rádi, že se obešla bez větších excesů a problémů. Děkujeme p. uč. Hrabinovi, Hrouzkové a Březinové.

Antonín Piňos VII. B

Spolupracujeme

Naši sponzoři

Gymnázium Jakuba Škody Komenského 29, Přerov 750 11

Gymnázium Jakuba Škody patří k prestižním středním školám nejen Olomouckého kraje, který je jejím zřizovatelem, ale celé ČR. Za svou více než stopadesátiletou existenci si vybudovalo pověst významné vzdělávací instituce. Nabízíme studentům špičkové prostředí a vybavení. My sami ale za nejcennější, co jim můžeme nabídnout, považujeme roky strávené s lidmi, kteří je opravdu chtějí něco naučit.

00 842 966
DIČ
CZ00 842 966
Číslo účtu
9330831 / 0100
ID datové schránky
3wedmtg

e-mail
telefon
+420 581 706 711
kde nás najdete
mapy.cz
 
Přehled všech kontaktů

Zřizovatel školy

Fakultní škola UP Olomouc