Hodina francouzštiny s ředitelem dijonské pobočky SciencesPO

  6.4.2021  Aktuality

Víte, na které škole studují budoucí prezidenti? Jednu z jejich poboček řídí Čech!

V pondělí 29. března jsme měli ojedinělou příležitost přivítat na naší on-line hodině francouzštiny v sextě návštěvu až z dalekého Dijonu - pana Lukáše Macka, ředitele dijonského Institutu politických studií, tzv. SciencesPO.

Pan Macek nám představil systém fungování této prestižní francouzské „Grande école“. Studenti SciencesPO si mohou vybrat z mnoha oborů. Není to jen politologie, ale také třeba právo, ekonomie, historie, management, mezinárodní vztahy a žurnalistika, to vše v bakalářském, magisterském nebo doktorském studiu. Třetí ročník bakalářského studia probíhá vždy v zahraničí.

Vysvětlil nám také, čím se liší jednotlivé pobočky (kampusy) a jaké je jejich zaměření. Zatímco například kampus v Poitiers je zaměřen na studenty z Latinské Ameriky, dijonský kampus, který letos slaví 20. výročí své existence, se orientuje hlavně na studenty z východní a střední Evropy. Další kampusy se nacházejí v Paříži, Nancy, Mentonu, Le Havru a Remeši.

Dozvěděli jsme se i pár zajímavostí:

  • přijímací zkoušky jsou dvoukolové a úspěšná je zhruba desetina uchazečů
  • znalost francouzštiny je vítána, ale není nutná (studijním jazykem je v tom případě angličtina)
  • asi čtvrtina studentů dostává sociální stipendium, které je odstupňované podle příjmu rodičů
  • polovina studentů je ze zahraničí
  • SciencesPO má partnerské smlouvy s mnoha světovými univerzitami, mezi něž patří i některé české vysoké školy. Studenti těchto partnerských škol mohou strávit část studia na SciencesPO v rámci programu Erasmus
  • mezi významné absolventy SciencesPO patří například francouzští prezidenti Emmanuel Macron, François Hollande, Jacques Chirac a François Mitterrand, spisovatel Marcel Proust, z českých osobností například Edvard Beneš nebo Karel Kramář. A rovněž i sám Lukáš Macek je absolventem této instituce.

Obecné informace o škole SciencesPO zde:
https://www.sciencespo.fr/

Bližší informace o SciencesPO (jednotlivé pobočky - kampusy) zde:
https://www.sciencespo.fr/college/fr/campus.html

Kateřina Krejčí

Spolupracujeme

Naši sponzoři

Gymnázium Jakuba Škody Komenského 29, Přerov 750 11

Gymnázium Jakuba Škody patří k prestižním středním školám nejen Olomouckého kraje, který je jejím zřizovatelem, ale celé ČR. Za svou více než stopadesátiletou existenci si vybudovalo pověst významné vzdělávací instituce. Nabízíme studentům špičkové prostředí a vybavení. My sami ale za nejcennější, co jim můžeme nabídnout, považujeme roky strávené s lidmi, kteří je opravdu chtějí něco naučit.

00 842 966
DIČ
CZ00 842 966
Číslo účtu
9330831 / 0100
ID datové schránky
3wedmtg

e-mail
telefon
+420 581 706 711
kde nás najdete
mapy.cz
 
Přehled všech kontaktů

Zřizovatel školy

Fakultní škola UP Olomouc