Hodina chemie v pivovaru se tradičně líbila :-)

  24.6.2024  Aktuality

V pondělí v rámci hodiny chemie jsme byli na exkurzi v přerovském pivovaru ZUBR. V rámci bezpečnosti a hygieny dostal každý reflexní vestu a síťku na vlasy, tím naše výprava po pivovaru započala.

Jako první jsme nahlédli do varny. Zde se mísí a zahřívá rozemletý slad s vodou. Přitom vznikají zkvasitelné cukry – rmutování. Tento roztok se dále scedí, zůstane tekutá část (sladina) a vedlejší produkt (mláto), který se uskladňuje na nádvoří ve velkém sile. Používá se jako přídavek do krmných směsí pro zvířata. Ke sladině se přidá chmel a povaří se. Vzniklá mladina za pomocí pivovarských kvasnic se nechává kvasit tradičním a nejkvalitnějším způsobem v otevřených kádích, na které jsme mohli nahlédnout a zacítit počáteční vůni piva. Mladé pivo je uloženo ve sklepě v tancích, kde následně zraje, dostává konečnou podobu a chuť pod vedením sládka Ing. Nataši Rouskové. Na závěr jsme nakoukli do stáčírny. Zde se pivo filtruje, pasterizuje a stáčí do sudů, lahví a plechovek, které míří na trh.

Nejvíce se mi líbila nová varna a typická vůně chleba po celém pivovaru. Ocenil jsem, jak ze složitého chemického procesu může vzniknout tak kvalitní mok. Což potvrzuje ocenění v soutěži o nejlepší světlý ležák, který loni získal opět pivo Gradus.

Marek Černošek (3b)

Štítek: Exkurze, zájezdy

Spolupracujeme

Naši sponzoři

Gymnázium Jakuba Škody Komenského 29, Přerov 750 11

Gymnázium Jakuba Škody patří k prestižním středním školám nejen Olomouckého kraje, který je jejím zřizovatelem, ale celé ČR. Za svou více než stopadesátiletou existenci si vybudovalo pověst významné vzdělávací instituce. Nabízíme studentům špičkové prostředí a vybavení. My sami ale za nejcennější, co jim můžeme nabídnout, považujeme roky strávené s lidmi, kteří je opravdu chtějí něco naučit.

00 842 966
DIČ
CZ00 842 966
Číslo účtu
9330831 / 0100
ID datové schránky
3wedmtg

e-mail
telefon
+420 581 706 711
kde nás najdete
mapy.cz
 
Přehled všech kontaktů

Zřizovatel školy

Fakultní škola UP Olomouc