Brána do Římské říše

  26.9.2022  Aktuality

Ani jsme se nenadáli a nedaleko Pasohlávek, v lokalitě Hradisko, vzniklo dlouho plánované malé muzeum a návštěvnické centrum Brána do Římské říše.

Nachází se v lokalitě, kde Římané ve 2. stol. n.l. založili svoji předsunutou základnu za Dunajem, na místě, kde se střetali s germánskými barbary a kde snad chtěli vybudovat novou římskou provincii.

Na tomto dobře zvoleném místě, na pahorku nad Dyjí, vzdušnou čarou jen pár kilometrů od pradávného sídliště tzv. lovců mamutů v Dolních Věstonicích, mohlo pobývat i dvacet tisíc legionářů. Nešlo tedy jen o přezimovací tábor, ale o rozsáhlé a dobře vybavené zařízení s rozsáhlým zázemím.

Odkaz na web návštěvnického centra je ZDE.

Více o Římanech na jihu Moravě si můžete přečíst například ZDE.

Kromě toho si můžete na zámku v Mikulově prohlédnout stálou expozici Římané a Germáni v kraji pod Pálavou

Naše redakce - v kompletním složení - již toto místo pochopitelně a s velkou vstřícností navštívila! 

M.K.

Spolupracujeme

Naši sponzoři

Gymnázium Jakuba Škody Komenského 29, Přerov 750 11

Gymnázium Jakuba Škody patří k prestižním středním školám nejen Olomouckého kraje, který je jejím zřizovatelem, ale celé ČR. Za svou více než stopadesátiletou existenci si vybudovalo pověst významné vzdělávací instituce. Nabízíme studentům špičkové prostředí a vybavení. My sami ale za nejcennější, co jim můžeme nabídnout, považujeme roky strávené s lidmi, kteří je opravdu chtějí něco naučit.

00 842 966
DIČ
CZ00 842 966
Číslo účtu
9330831 / 0100
ID datové schránky
3wedmtg

e-mail
telefon
+420 581 706 711
kde nás najdete
mapy.cz
 
Přehled všech kontaktů

Zřizovatel školy

Fakultní škola UP Olomouc