Obrazy z kulturních dějin ruské religiozity

ruska religiozitaVíce ZDE.

M.K.

Knihy

car a_carevnaV nedávné době vyšlo několik knih z našeho oboru. Více ZDE, ZDE, ZDE a ZDE.

M.K.

Thriller z Ruska v češtině

motyli kuzeVíce ZDE.

M.K.

Nové dějiny Ruska

dejiny ruska_argoVycházejí v Argu. Více ZDE.

M.K.

Mezinárodní letní škola s výukou českého a ruského jazyka

taborRJPoprvé v tomto roce jsem se během letních prázdnin zúčastnila Mezinárodní letní školy s výukou ruského jazyka. Tento tábor se konal již po desáté, tentokrát v Březnici u Příbrami. Pořádá ho každoročně Ruské středisko vědy a kultury, které sídlí v Praze. Účastní se ho studenti nejen z České republiky, ale také z Ruska ve věku od 14 do 20 let. Tábor probíhá každý rok ve třech termínech, vždy po čtrnácti dnech. Ve stejném termínu jako já přijelo ještě 20 dalších českých studentů a také 29 ruských studentů z Voroněže.

V pracovních dnech probíhala výuka ruského a českého jazyka vždy 3 hodiny dopoledne nebo odpoledne. Ruštinu vyučovala rodilá mluvčí, která pracuje na Univerzitě Jana Amose Komenského v Praze. Rusové se učili česky s českou profesorkou. Na začátku a na konci tábora jsme psali testy, které ověřovaly naše znalosti z ruštiny.

Víkendy jsme s ruskými studenty trávili na různých výletech. Navštívili jsme například Příbram, Tábor, Písek aj. Ve volném čase jsme společně sportovali, chodili na bazén, hráli hry a seznamovali se s ruskými tradicemi a kulturou.

Tento tábor jsme ukončili společným vystoupením. Zpívali jsme ruskou a českou hymnu, hráli divadlo v ruštině a předváděli různé scénky. Během našeho pobytu nás také navštívili studenti z Ruské školy z Prahy, kteří pocházejí z Moskvy a Kamčatky. Jednalo se o žáky ruských konzulů a jiných předních představitelů, kteří pracují v České republice. Zdokonalili jsme se v ruském jazyce a na závěr jsme ještě obdrželi certifikát z ruského jazyka. Bylo to super.

Nela Obadalová, kvarta b

"Encyklopedie ruské duše"

kniha-193029 bigNová kniha o Rusku, více např. ZDE.

M.K.

O Rusku právě vychází...

kniha191546 bigNapříklad ZDE, ZDE, ZDE, ZDE a mnohé další.

M.K.

Z ruského pravopisu

Poněkud bizarní článek na jazykové téma se objevil v českých novinách. Je ZDE.

jo

M.K.

Knihy o Rusku

dvojnikVychází monografie o Kateřině Veliké a antologie Dostojevského povídek.

M.K.

"Zrod velmoci"

Zatím poslední kniha o vzniku a počátcích SSSR vyšla ZDE.

M.K.

Kniha o Rusku

Vychází monografie o událostech z konce 1. světové války.

M.K.

Zemřel Boris Strugackij

Druhý z bratří Strugackých, Boris Natanovič, zemřel ve věku 79 let. Více ZDE. Zprávu o jeho smrti přinesla dnes všechna významnější ruská média.

Bratři Strugačtí patří mezi klasiky SF literatury. Jejich romány jsou svým způsobem nepřekonatelné a pro Čechy cenné tím, že vycházely v době, kdy se anglosaská literatura nemohla překládat. V naší zemi snad neexistuje člověk, které by je neznal; generace dnešních čtyřicátníků a padesátníků s jejich knihami vyrůstala a dospívala. Kdo jejich knihy nečetl, jako kdyby ani nežil. 

Piknik u cesty, Stalker, Les, Je těžké být bohem, Pondělí začíná v sobotu, Poledne, XXII. století, Trojka, Brouk v mraveništi, Hotel U Mrtvého alpinisty a mnohé další jsou díly, která vešla do dějin žánru. 

Odkazy na tvorbu Strugackých jsou např. ZDE a ZDE

Marek Küchler