Mezinárodní matematický Duel GRAZ 2017 – Erasmus +

phoca thumb_l_04V druhém březnovém týdnu se zúčastnilo 12 žáků naší školy mezinárodní matematické soutěže DUEL realizované z projektu Erasmus Plus v rakouském městě Grazu.

Soutěž probíhala ve třech věkových kategoriích, v každé z nich školu reprezentovali čtyři studenti. V těchto čtveřicích pak dále soutěžili i v týmové soutěži. Jelikož obě soutěží probíhaly takřka ihned po sobě, byly pro všechny z účastníků náročné, a studenti naší školy se i přesto se zadanými úlohami velmi dobře poprali a obsadili i přední příčky.

V kategorii A, určené maturitním a předmaturitním ročníkům, velmi dobře uspěl žák Jan Šuta z oktávy b, který se umístil v konkurenci 19 dalších soutěžících na krásném třetím místě. Na shodné příčce pak stanul i tým, složený z účastníků, kteří řešili tuto kategorii. 
Kategorii B, určené prvním a druhým ročníkům, ovládl Matouš Bílek ze sexty a, který se umístil na děleném prvním místě. Rovněž náš tým v týmové soutěži zabojoval a dosáhl na bronzovou medaili. V kategorii C pro nejmladší účastníky Duelu se nikomu z našich nepodařilo dosáhnout na medailové příčky, přestože obsadili pozice těsně pod nimi. Jak už skoro tradičně, v týmové soutěži se týmu podařilo uhájit třetí místo a získat tím bronz.

Graz - česky Štýrský Hradec, je druhé největší město Rakouska a zároveň hlavní město Štýrska. Spojuje v sobě moderní architektonické projekty jako ostrov plující na řece Mur, která městem protéká, či takové starobylé skvosty jako Schlossberg, pevnost tyčící se nad celým Grazem. Schlossberg je zapsan do Guinessovy knihy rekordu jako nejhůře dobyvatelná pevnost. Není se opravdu čemu divit, že celé město je zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO. To a ještě více se mohli žáci a kantoři dozvědět na komentované prohlídce městem, která byla zakončena rautem na městské radnici.

Mimo samotného města dostali žáci příležitost si prohlédnout i jeho okolí. Jednalo se například o výlet do známé čokoládovny Josef Zotter, spojené s ochutnávkou, nebo o návštěvu krasových jeskyní Lurgotte. Celý den pak žáci strávili na Karl-Franzens-Universität, kde měli příležitost vyslechnout hned několik zajímavých přednášek na matematická témata. Večer téhož dne se konalo vyhlášení, které proběhlo na půdě gymnázia v Grazu, které bylo hlavním organizátorem XXV. ročníku matematického Duelu.

Děkujeme všem žákům za vzornou reprezentaci školy a k dosáhnutým umístěním GRATULUJEME!