Středoškolská odborná činnost

soc-logoSOČ je soutěží talentovaných středoškoláků v řešení odborných problémů v 18 vědních oborech. Soutěž probíhá zpravidla ve třech kolech formou soutěžních přehlídek, kde soutěžící své práce obhajují. Nejúspěšnější řešitelé jsou často vybíráni k účasti na obdobných mezinárodních soutěžích.

Cílem této soutěže, vyhlašované Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy a garantované Národním istitutem dětí a mládeže MŠMT, je vést talentované žáky k samostatnému a tvořivému přístupu při řešení odborných problémů v 18 vědních oborech.

Soutěže se mohou zúčastnit žáci denního studia střední školy (výjimečně i základní školy) v kterémkoliv z vyhlášených oborů.

Soutěž probíhá zpravidla ve třech kolech a uskutečňuje se formou soutěžních přehlídek nejlepších individuálních nebo kolektivních prací, které žáci osobně obhajují před porotou.

Nejúspěšnější řešitelé mohou být vybráni k účasti na obdobných mezinárodních soutěžích.

Přípravy školního kola SOČ 2014/2015

logo soc_14-15Školního kola se letos zúčastní tři žáci:

Natálie Frydrýšková - psychologie
Miroslav Peřina - chemie
Jakub Víšek - informatika
Školní kolo proběhne v dubnu. Práce je třeba odevzdat nejpozději 27. března do 12 hodin.

M.K.

Hledáme řešitele prací SOČ

logo soc_14-15Zájemci o účast v soutěži Studentské odborné činnosti se mohou hlásit u p. Küchlera do konce tohoto týdne buď osobně, nebo e-mailem. Stačí oznámit jméno, třídu a přibližný název práce. První společná schůzka účastníků se bude konat už v polovině října, termín oznámíme na nástěnce SOČ (vedle učebny JU3), na této stránce a školním rozhlasem. 

Minulý rok byl pro řešitele z naší školy výjimečně úspěšný, jak si můžete přečíst ZDE. Další informace najdete ZDE a hlavně ZDE

M.K. 

37. ročník soutěžě SOČ

logo soc_14-15Zájemci o účast v soutěži Studentské odborné činnosti se mohou hlásit u p. Küchlera do konce září 2014 buď osobně nebo e-mailem. Stačí oznámit jméno, třídu a přibližný název práce. První společná schůzka účastníků se bude konat na začátku října, termín oznámíme na nástěnce SOČ (vedle učebny JU3) a na této stránce SOČ.

Marek Küchler

SOČ 2013/14 - celostátní kolo

plakat soc_2013-14Do celostátní přehlídky postoupilo nakonec pět prací. Ve výsledném hodnocení dopadli naši žáci takto:

Jan STUDENÝ                                      2. místo ve svojí kategorii
Miroslav PEŘINA a Tereza VIRGLOVÁ  3. místo -"-
Pavel MĚRKA                                       3. místo -"-
Martin PALKOVSKÝ                              4. místo -"-
Radana KRÁLOVÁ                                6. místo -"-

Další informace o celost. kole jsou např. ZDE

M. K.

SOČ 2013/2014 - krajské kolo

soc 2013-14_kraj_814V krajském kole soutěže Středoškolské odborné činnosti, které dnes proběhlo na Pedagogické fakultě UPOL, se naši žáci umístili opět na předních místech. Zatímco Natálie Frydrýšková, Radana Králová a Jan Studený byli ve svých kategoriích druzí, tak Miroslav Peřina (a Tereza Virglová), Pavel Měrka a Martin Palkovský ve svých kategoriích zvítězili a postupují do celostátního kola v Plzni.

Všem jim blahopřejeme k výborným výsledkům v soutěži!

Letošní ročník se tím pádem pomalu chýlí ke konci, v září ale začínáme pro nové zájemce zase od začátku.

M. Küchler

Číst dál: SOČ 2013/2014 - krajské kolo

SOČ 2013/14 - okresní kolo

soc-okr-2014V okresním kole přehlídky prací SOČ obsadili žáci naší školy ve všech kategoriích první místa a všchni postupují do kola krajského. Do Olomouce tedy pojedou: T. Virglová, N. Frydrýšková, R. Králová, M. Peřina, P. Měrka, J. Studený a M. Palkovský; je to nejvyšší počet v celých dějinách Gymnázia Jakuba Škody.

 

Číst dál: SOČ 2013/14 - okresní kolo

Školní kolo SOČ proběhlo!

soc 2013-14_skol1Školní kolo přehlídky prací SOČ proběhlo hladce a všechny práce postoupily do kola okresního. Jako nejlepší byly oceněny tyto:

1/ „Lučba světelná“ (autor Pavel Měrka)
2/ „Příprava a charakterizace funkcionalizovaných nanočástic využitelných ve fotodynamické terapii“ (autor Martin Palkovský)
3/ „Měření křivek chlorofylové fluorescenční indukce v závislosti na fylogenetické příbuznosti rostlin“ (autoři Tereza Virglová a Miroslav Peřina)

I ostatní práce vyhodnotila porota jako velmi solidní. Děkujeme všem za odvedenou práci a podané výkony!

M. Küchler

Vyhlášení výsledků šk. kola

plakat soc_2013-14Proběhne ve středu 12. března na začátku velké přestávky v malé učebně chemie v přízemí.

M.K.