Debatní liga

DADK-logoebatování je volnočasová aktivita i moderní vyučovací metoda, která přináší výrazný vzdělávací a výchovný efekt u všech věkových kategorií. Charakteristické je praktické využívání teoretických školních znalostí a důraz na jazykovou čistotu jak v českém, tak v anglickém jazyce.

Program ADK tvoří následující celostátní soutěže v debatování a rétorice:
  • Za svým slovem si stojím - individuální soutěž pro věkovou kategorii 10-15 let, vítězí ten, kdo si nejlépe připraví a prezentuje projev
  • Dětská debatní liga - pro věkovou kategorii 12-15 let, dueal dvou tříčlenných týmů - vítězí tým, který jazykově lépe diskutuje
  • Debatní liga a Debatní pohár - pro věkovou kategorii 15-19 let, duel dvou tříčlenných týmů - vítězí tým, který lépe argumentuje
Co je ADK ?

Organizace ADK Občanské sdružení, řádně registrované u MV ČR, které si klade za cíl napomáhat aktivnímu sebevzdělávání mládeže. Jsme členové mezinárodní organizace IDEA, která zastřešuje celosvětový debatní program v Evropě, i české pobočky Rady mládeže.

ADK se snaží o progresivní decentralizaci, což v praxi znamená přenášení zodpovědnosti za chod programu na nižší články v rozsahu kraje, které mají v dané oblasti koordinovat debatování. Jedno z regionálních koordinačních center Asociace debatních klubů (RKC ADK) bylo ustanoveno i v Přerově při Gymnáziu Jakuba Škody.

V rámci Olomouckého a Moravskoslezského kraje organizujeme činnost pro středoškolské kluby při Gymnáziu Hejčín v Olomouci, Slovanském gymnáziu v Olomouci, Gymnáziu Jakuba Škody v Přerově, Gymnáziu Jana Blahoslava v Přerově, Gymnáziu Kojetín (cca 115 studentů). V rámci činnosti pro věkovou kategorii základních škol a víceletých gymnázií do 15 let koordinujeme program pro 93 studentů z měst: Přerov (GJŠ, GJB, ZŠ Trávník), Olomouc, Frýdek- Místek, Příbor a Nový Jičín.

Debatní úspěchy týmů GJŠ na mezinárodních turnajích

19-debata-2Jaro je zatím plné debatních úspěchů a to hlavně na mezinárodní úrovni. Letošního turnaje Prague Debate Spring se zúčastnilo celkem 380 debatérů z 20 zemí světa včetně Kanady, Indie či Saudské Arábie. Nám se s národním týmem povedlo ukořistit 1. místo ve finálové debatě na téma o hnutích proti globalizaci. Na cestě do finále jsme debatovali i o zákazu alternativní medicíny, studentských klimatických protestech či o právech zaměstnanců a jejich odměňování.

Další úspěch dovezl z Bratislavy se svým týmem Czech White Tomáš Galnor z kvinty a. V konkurenci 26 týmů se kluci z Czech White umístili na krásném 3. místě. Museli se vypořádat s debatními tématy o ekonomickém vzestupu Číny nebo o zdaňování robotizace a překonali například týmy z Rumunska a Slovenska.

Doufejme, že se nás bude i nadále držet debatní štěstí, jelikož tým Neutrality (ve složení Tomáš Galnor, Filip Vrťo a Sebastian Bell) čeká na konci dubna finálový turnaj těch nejlepších českých debatních týmů.

Elena Sekaninová, septima b

Celostátní kolo Debatní ligy 2012

DebatniLigaSenat-1O prodlouženém víkendu proběhlo v Praze celostátní finále 17. ročníku Debatní ligy, do kterého se probojovaly dva týmy z naší školy, zastoupené výhradně kvintou a. Zatímco tým Pošta pro tebe (ve složení Vítek Švejda, David Gücklhorn a Daniel Grener) obsadil celkově 6. místo, tým Škodná se přes semifinále probojoval až do reprezentativních prostor Senátu Parlamentu České republiky, kde nepřesvědčivě prohrál (2:5). I tak je 2. místo velkým úspěchem našeho debatování a studentům Petru Vincenovi, Kryštofu Mrázovi a Pavlu Dostálovi za vzornou reprezentaci děkujeme.

Stejný tým pak obsadil 1. místo v 15. ročníku soutěže Debatní pohár v soutěži, tedy soutěže aktivity. Jsme aktivní a jsme v tom doost dobří.

Petr Kouba