Postup do mezinárodního kola souteže Aliante v Litvě

AlianteV pondělí 1. června tým z GJŠ složený ze studentek kvinty A, Radky Pallové a Alexandry Novotné, postoupil z prvního místa do mezinárodního kola soutěže Aliante, které se koná 28. června - 3. července v Litvě.

Cestě do Litvy předcházela dvě kola, ve kterých jsme musely prokázat naše znalosti o Severoatlantické alianci.

Online test o dvaceti otázkách jsme vyplnily za poměrně krátký čas, ale po postupu do dalšího kola jsme musely osvědčit i naši trpělivost a znalost anglického jazyka při hledání informací pro vypracování 35 mnohdy složitých otázek.

Vypracovaly jsme otázky týkající se mezinárodních vztahů členů NATO, historie, fungování a struktury NATO, vyhledávaly jsme informace o pozadí světových konfliktů a popisovaly jsme průběh různých operací NATO. Nakonec jsme vypracovaly pět drobných map, kde jsme zaznačovaly například členské země NATO z bývalé Jugoslávie či země Evropské unie, které nejsou členy NATO.

V konkurenci téměř 4000 dalších studentů z celé republiky jsme obstály lépe než uspokojivě, odborníci z Masarykovy univerzity nám téměř ve všech otázkách udělili plný počet bodů. Nyní se již těšíme na setkání s dalšími účastníky soutěže z celého světa (například z Kanady, Polska, Gruzie či Turecka) v Litvě.

PSS