Exkurze Hodonín 2015

phoca thumb_l_2015-Hodonin-2Dne 4. 5. 2015 se uskutečnila biologicko-chemicko-dějepisná exkurze kvart. Nejdříve jsme navštívili Muzeum naftového dobývání a geologie v Hodoníně, kde nás dva průvodci seznámili s historií získávání nafty, zemního plynu a dalších uhlovodíků na území ČR, ale i v zahraničí. Byly jsme obeznámeni s využíváním ropy v minulosti. Jedna z místností byla věnovaná hodonínské průmyslnické rodině Redlichů. Ve vnější části muzea, které je jediným svého druhu v zemi, jsme si mohli prohlédnout některé těžařské stroje a nástroje.

Následně jsme navštívili expozici Živá voda v Modré. V tunelu jsme zhlédli všechny hlavní zástupce sladkovodních ryb u nás. Dozvěděli jsme se mnoho zajímavých informací o vodním prostředí. Měli jsme také možnost pozorovat faunu a floru v rybníku a potůčku.

Třetí a poslední zastávka byla na nalezišti Sady „Špitálky", které se nachází nedaleko Uherského Hradiště. Nachází se zde pozůstatky kostela, který byl postaven na přelomu 8. a 9. století ještě před vznikem Velkomoravské říše. Byl zde pohřben zatím neznámý významný Moravan. Spekuluje se, že by to mohl být například arcibiskup Metoděj nebo kníže Svatopluk.

Celý den bylo krásné počasí. Výlet byl velmi zajímavý a poučný. Děkujeme organizátorům za uspořádání této akce.

Fotogalerie zde...

Jakub Gogela, kvarta a

RSJ foundation