Naši studenti v národním kole Chemické olympiády

chemiePoslední lednový týden strávili dva studenti naší školy Michal Mrlík a Pavel Měrka v Praze. Zúčastnili se národního kola Chemické olympiády, do kterého postoupili po velkém úspěchu v krajském kole z prvního místa. Pavel soutěžil v kategorii A a Michal v kategorii B. Národní kolo pořádala VŠCHT Praha, Přírodovědecká fakulta UK Praha a Česká společnost chemická. Samotná soutěž se odbývala v prostorách poslucháren a laboratoří obou vysokých škol. Úlohy celého ročníku všech kategorií byly zaměřeny na vodu, i proto byli studenti ubytování v hotelu Aquapalace s přilehlým akvaparkem, a část programu se odehrávala ve vodě.

Věřím, že oba studenti nasbírali v akademickém prostředí hodně inspirace do dalšího studia. Pavel Měrka se stal ve velké konkurenci chemiků z celé republiky úspěšným řešitelem a jen pověstný kousek štěstí mu chyběl do umístění v první desítce.

Děkujeme Michalovi i Pavlovi za vzornou reprezentaci školy a přejeme jim hodně chemických i nechemických radostí.

Za PK chemie Lada Macháčová

… a jak vypadá národní kolo CHO z pohledu přímého účastníka?

Po příjezdu na hotel Aquapalace jsme se nachystali na slavnostní zahájení a odjeli do Karolina, kde byla soutěž zahájena.

Další den ráno jsme jeli na teoretickou část - Pavel na VŠCHT, já na PřF UK. Odpoledne kat. A byla na exkurzi v ÚJV Řež a prohlídce ve Staré čistírně odpadních vod v Bubenči, kat. B navštívila Chlupáčovo muzeum geologie, Hrdličkovo muzeum antropologie a muzeum Alchymie.

Ve středu jsme měli praktickou část, kat. A na PřF UK, moje kategorie na VŠCHT. Za úkol jsme měli zjistit množství kyslíku rozpuštěného ve vzorku vody. Odpoledne byl volný program v aquaparku.

Ve čtvrtek jsme dostali řešení úloh a po snídani jsme odjeli k Vltavě, kde na nás čekal parník a následovala plavba po Vltavě. Poté nás převezli autobusem do Národní technické knihovny a začala beseda s autory úloh. Posléze proběhlo slavnostní vyhlášení výsledků.

Další den jsme po snídani odjeli domů.

Michal Mrlík

Macho Motorsports