Exkurze u přerovských hasičů

hasiciDne 5. června 2013 jsme se (třída tercie a) zúčastnili exkurze s přerovskými hasiči, kteří nám ukázali jejich stanici a vysvětlili nám svou práci.

Na úvod jsme se rozdělili na dvě poloviny, každou z nich prováděl jiný hasič. Naše polovina se nejprve vydala k hasičskému autu, kde jsme byli seznámeni s jeho výbavou, dozvěděli jsme se, kde se který nástroj v autě nachází a na co se používá. Nakonec jsme se mohli do auta podívat a prohlédnou si ho.

Potom jsme se přesunuli dovnitř do hasičárny, kde nám byl představen hasičský oděv. Jeden dobrovolník jsi takový oděv směl dokonce vyzkoušet. Jeho oblékání je asi náročnější než si dokážeme představit, protože našemu spolužákovi to zabralo asi 5 minut, přičemž hasiči na to mají jen 2 minuty, pak musí vyrazit k požáru.

Naštěstí se ale z kostýmu dostal a mi jsme mohli v naší prohlídce pokročit. Další zastávkou byla totiž protipovodňová výstroj, kde jsme se seznámili s vybavením, které hasiči do vody potřebují. Opět nás mile překvapilo, když si jeden zástupce mohl vyzkoušet speciální oděv přímo do vody a druhý plaveckou vestu. Náš průvodce pěkně popisoval jednotlivé části oděvu a jejich funkce, dost nás ovšem vyděsil, když vytáhl nůž upevněný na vestě a bodl jím spolužáka do hrudi. Nebojte se, žádná krev netekla, nůž neměl špičku, tímto pokusem chtěl hasič jen dokázat, že nožem si člun neprobodne, i kdyby chtěl.

Jako bonus nás průvodce vzal do horního patra, které hasiči obývají přes svou dvacetičtyřhodinovou službu. Potom jsme se  rozloučili a šli zpátky do školy.

Na všechny naše dotazy nám průvodce pohotově a vstřícně odpovídal a doplňoval i své osobní zkušenosti. Celá exkurze byla zajímavá a přiblížila nám práci hasiče.

Hana Kalabusová, tercie a

Modit