Exkurze do Linde Gas Brno 2013

DSC 0188Ve čtvrtek 25. dubna jsme se se třídou kvintou A, za dozoru paní profesorky Večeřové a Lupačové, zúčastnili exkurze do Linde Gas v Brně.

I přesto, že cesta tam nedopadla vzhledem k složitým přestupům na autobus kvůli výluce na trati vlaku zrovna nejradostněji, byli jsme nesmírně rádi za zameškání klasických čtvrtečních sedmi hodin vyučování.

Po příchodu do Linde Gas jsme okamžitě zamířili na toalety, odložili si nepotřebné věci, vypnuli svá mobilní zařízení a byli připraveni začít.

Průvodce, pan Šturma, byl velice laskav a při teoretické části našemu pedagogickému dozoru půjčil dvě židle... nám nabídl krásně vyleštěnou podlahu k posezení. Navíc dodal, že je teplá, což nejspíše způsobilo zpáteční zvedání studentů zpět na nohy už asi po deseti minutách.

Praktická část exkurze byla mnohem zábavnější. Dobrovolně jsme se mohli spálit suchým ledem, nechat své ruce polít tekutým dusíkem a sledovat všechnu magii ve vakuovém přístroji například na balení potravin. Bylo to jako z teleshoppingu. Stačí vložit chleba do sáčku, nechat z něj vysát všechen vzduch a vydrží věčnost. Navíc byl snadno uskladnitelný. Komu by vadilo, že vlastně vypadal, jako už jednou pozřený.

Dalším potěšením pro nás byla kofola zdarma a výborná smetanově jahodová zmrzlina vyrobená za pomocí, již zmíněného tekutého dusíku. Ještě větší radost nám poté udělalo zjištění, že je zmrzlina jedlá a my si směli naplnit své hladové žaludky.

Když už se exkurze blížila téměř ke konci, ukázal nám pan Šturma ještě obrovský mrazák, ve kterém se za nízkých teplot uchovávají různé uzeniny a podobné potraviny. Po jeho otevření jsme byli náhle zahaleni po pas jakousi mrazivou mlhou a zdokumentovaní paní profesorkou Večeřovou.

Vlastně by to vůbec nebyla ta skvělá kvinta A, kdyby ve své volné minutové chvilce nezačala na nehlídaná namrzlá dvířka mrazáku psát duchaplné a vtipné vzkazy. Takže, když jsme se navíc dozvěděli, že skupinou po nás budou studenti z VUT, dovolili jsme si ještě svými téměř promrzlými prsty dodat lehké přiznání GJŠ: „Milujeme VUT".

Pan Šturma si nás tímto musel zřejmě velice oblíbit, protože na závěr ještě předvedl jeden zakázaný pokus, který nás všechny ohromil... a málem posadil znovu na teplou podlahu.

Alžběta Rohová, kvinta A

ČEZ