Den občanské gramotnosti

Dne 23.5.2019 se žáci 3b a septim zúčastnili dvou besed v rámci Dne občanské gramotnosti na naší škole.

První beseda byla s Mgr. Adamem Kabelem, který působí na Filozofické fakultě UP Olomouc na Katedře politologie a evropských studií. Mgr. A. Kabele nám osvětlil historii Evropské unie, její fungování a její význam i to, jak se v průběhu let měnila a hlavně, kde nás v praxi může ovlivňovat. Nechyběla ani zmínka o chystaném výstupu Velké Británie z EU a některých lživých informacích na téma diktát Evropské unie.

Na závěr nám jako prvovoličům připomněl, že se o víkendu konají volby do Evropského parlamentu a že bychom určitě měli jít k volbám a zajímat se o naši budoucnost.

Po krátké přestávce následovala beseda s redaktorem zahraničního zpravodajství ČT Mgr. Michalem Bělkou. V úvodu nás seznámil s fungováním České televize a s tím, jaké úkoly musí plnit, jak je financována, kolik má zaměstnanců a další zajímavosti. Poté jsme shlédli video, ve kterém jsme mohli vidět, jak vypadá reportáž veřejnoprávní televize a stejné téma reportáže jsme mohli porovnat s tvůrcem na youtube, který mohl uvádět i subjektivní myšlenky a přidat i humor. Další částí besedy byla otázka dezinformací, mohli jsme vidět několik reportáží a dostali jsme návod, jak fake news rozpoznat.

Celé dopoledne jsme si moc užili a bylo to pro všechny určitě příjemné zpestření běžné výuky lidmi přímo z praxe.

Komárková Martina, 3b

PSS