Seminář Průmysl 4.0 na exkurzích

19-prum40-lipsko-20Dne 4. 5. 2019 se žáci semináře Průmyslu 4.0 vydali směr Lipsko.

Nejdříve jsme se však zastavili ve vývojovém centru Microsoft v Praze. Prohlédli jsme si společné pracovní i relaxační zázemí v pěti patrech nové budovy Delta kancelářského komplexu na pražské Brumlovce. Překvapil nás nový projekt „Práce odkudkoli", který je koncipován úplně jinak než klasické kancelářské budovy, nýbrž ve stylu coworkingových center.

Naší další zastávkou bylo Letiště Václava Havla. Na třetím terminálu jsme se seznámili s pracovním zázemím mnoha zajímavých profesí a míst, kam se běžní cestující nikdy nepodívají. Poznali jsme provoz letiště, shon na odbavovacích plochách a dráhových systémech a také jsme se podívali na nejmodernější hasičskou stanici v ČR. Dostali jsme se též do těsné blízkosti letadel. Z několika desítek metrů jsme sledovali odbavování i přistání a starty letadel, včetně přistání posledního hitu Boeing Dreamliner z Katarského Dauhá.

Hlavním cílem našeho dvoudenního cestování za moderními technologiemi byl mezinárodní veletrh Intec, patřící mezi přední veletrhy kovozpracujícího průmyslu v Německu a Evropě. Viděli jsme zde nejnovější obráběcí stroje, systémy pro přípravu a finalizaci automatizované výroby a další výrobní technologie pro kovozpracování. Naši pozornost však nejvíce zaujaly nejrůznější řešení navazujících výrobních procesů pod hlavičkou průmyslu 4.0 či automatizace výroby obecně nebo také příklady zpracování náročných materiálů.

Třešničkou na závěr naší expedice bylo BMW Group Werk Leipzig, jeden z nejmodernějších výrobních závodů v německém automobilovém průmyslu. Viděli jsme kompletní postup výroby elektrických vozů, na které se továrna začala zaměřovat, ale také konvenčních vozů se spalovacími motory. Překvapujícím mohla být ekologie výroby, a to jak ve výrobě samotné, tak v materiálech použitých při výrobě vozů. Kolem továrny se tyčí mnoho větrných elektráren a velký důraz je kladen i na nízkou spotřebu elektrické energie při výrobě.

Průběh exkurze pro vás zaznamenala Linda Herbríková.

Pemap