Vánoční výzdoba transfuzního oddělení Fakultní nemocnice Olomouc

 18-trasfuz

V rámci výtvarné výchovy se žáci našeho gymnázia zapojili do šíření vánoční atmosféry také na transfuzním oddělení Fakultní nemocnice Olomouc, pro které vytvořili vánoční výzdobu. Student oktávy a Jakub Gogela, hlavní organizátor této iniciativy, převezl výtvarné práce z Přerova do Olomouce a oddělení jimi vyzdobil. Do výzdoby se zapojilo i několik dalších škol našeho regionu.

Transfuzní oddělení má asi 7 500 pravidelných dárců a tento počet navzdory stále větší potřebě příliš neroste. Ročně se zde připraví kolem 85 000 transfuzních přípravků. Krátce po vyzdobení oddělení se uskutečnil rekordní nábor, když do Olomouce přijelo 72 vojáků z Bučovic, kteří darovali 27 litrů krve. Tento odběr byl obzvláště cenný, protože v prosinci jsou každoročně menší odběry a zásoby krve se tenčí. Mimo jiné i díky tomuto daru jsou krevní zásoby na dobu vánočních svátků zajištěné, ovšem transfuzní oddělení velmi rádo uvidí nové dárce na začátku roku, který bývá na počet odběrů také slabý. Pokud byste chtěli pomoci ostatním lidem, darovat krev může kdokoliv starší 18 let a zdravotně způsobilý.

O rekordním náboru dárců krve na FNOL a významu dárcovství pojednává reportáž ČT, kde můžete v pozadí spatřit i naši výzdobu:

https://www.ceskatelevize.cz/porady/10122978233-udalosti-v-regionech-ostrava/418231100031204-udalosti-v-regionech/video/661366

Obrázky našich studentů budou zdobit transfuzní oddělení a dělat radost všem dobrovolným dárcům až do Nového roku.

Jakub Gogela; Kateřina Krejčí, Radka Matějová

ČEZ