Studentky z GJŠ vyhrály debatní turnaj v angličtině

20171125 154151-1Naše škola měla opět příležitost uspořádat debatní turnaj pro studenty, kteří jsou členy Asociace debatních klubů a v jednotlivých týmech se účastní soutěží pořádaných během školního roku. Turnaj měl název Wild Wild East a v tomto duchu také probíhaly i všechny doprovodné akce.

Tentokrát se podařilo vyslat na soutěž celkem tři týmy z naší školy, které debatovaly v anglickém jazyce. Celkem proběhlo pět debat na dvě připravené teze a jednu nepřipravenou. Pro studenty to vždy znamená velkou přípravu před turnajem, kdy si musí vyhledat relevantní informace a mít je připravené k použití v debatě. Ta má svá pravidla a je nutné je dodržovat v průběhu debaty tak, aby rozhodčí mohli objektivně a spravedlivě rozhodnout o vítězi.

Tým tvoří většinou tři členové a při turnaji se potkávají s týmy z jiných škol z celé republiky. Debata je o to těžší, že se navíc mění i strany, které tým zastává. Buď má za úkol obhajovat tezi, nebo ji naopak vyvracet, ale pouze a jen na základě toho, co už bylo řečeno. Tudíž to znamená velké soustředění, velký nápor na nervy a také výdrž nejen psychickou, ale i fyzickou. Debaty probíhají od pátku do neděle.

I přes tato všechna úskalí se našim týmům vedlo moc dobře. Studentky z týmu Palonga (ve složení: Elena Sekaninová, Karolína Vellechová, Veronika Vařáková (nyní z Gymnázia Open Gate) ) celý turnaj nakonec vyhrály.

I další dva týmy, které se účastnily debatování vůbec poprvé a navíc v anglickém jazyce, se umístily na krásném sedmém (Neutrality) a desátém (Kouboyz) místě. I rozhodčí je výrazně chválili za úroveň jejich angličtiny, která byla vysoká. Bylo patrné, že tito nováčci měli velmi nelehký úkol poprat se vůbec s tím, jak debatování samotné probíhá, ale všechno zvládli na výbornou. O všech výsledcích se můžete také dočíst na internetu: www.debatovani.cz.

Děkujeme všem za úžasnou reprezentaci školy a pevně věříme, že je tato zkušenost posune dál nejen v angličtině, ale i v dalších turnajích, kterých se budou účastnit.

I.Herčíková

Hanácká kyselka