Spolu proti betonu aneb Land art na náměstí TGM – 1. 11. 2017

dji-10Gymnázium Jakuba Škody se stalo podruhé spoluorganizátorem zajímavé a ojedinělé akce – land artu na náměstí TGM v Přerově. Studenti semináře Vizuální kultura se nejen zapojili do tvorby přírodního koberce, ale také působili v roli koordinátorů akce – pomáhali dětem ze škol a školek, měli službu u občerstvení a také akci celý den moderovali.

Jak všechno probíhalo?  Lidé několik týdnů nosili do galerie Pasáž nejrůznější přírodniny – kaštany, šišky, dýně, větvičky, jablka, suché květiny…Další zásoby zajistili sami organizátoři anebo si je nosili účastníci v „den D“ , kdy akce probíhala. Od desáté hodiny pak proudily na náměstí školky, školy, rodiče s dětmi, dvojice i skupinky nadšenců.  Všichni se na část dne stali výtvarníky, kteří tvořili nejrůznější přírodní obrazy a komponovali je do větších celků.

Jestliže minulý rok vznikl jakýsi veliký strom, letos jsme se rozhodli pro mozaiku, jíž jsme vyplnili jednotlivé čtverce tvořené dlažbou. Celé dílo pak sjednocovalo rámování čtverců a samozřejmě přírodní materiál. K naší velké radosti se land artu zúčastnilo ještě větší množství nadšencůnež před rokem a pokud přímo netvořili, alespoň si prohlédli výsledek, zastavovali se, fotili, zajímali se.

I letos se nám podařilo změnit na jeden den naše náměstí  na přírodní park plný barev  a lidí. Akce měla velký úspěch a účastníci se už nyní zajímali o příští ročník a přicházeli i se zajímavými návrhy. Za obrazový záznam patří dík panu zástupci Pavlu Vychodilovi a studentu Šimonu Churému. Tak zase za rok!

Helena Netopilová

ČEZ