Dalešice a Dukovany 2017

dsc 2460V nepříjemném dešti jsme 3. října odjeli z Přerova směr Kramolín k Dalešické přečerpávací elektrárně. Obrovská masa vody ve vodní nádrži je zadržována sypanou hrází (která je mimochodem nejvyšší v naší republice) s velmi pevným a stabilním jílovým jádrem. 

Prošli jsme nitrem této hráze a prohlédli si tu nejdůležitější část vodní elektrárny - čtyři turbíny. Vodu k nim přivádějí kanály o průměru osm metrů a celý systém dokáže najet do plného výkonu do neuvěřitelné jedné minuty. Vodní nádrž je je přečerpávací a slouží jako zásoba vody pro jadernou elektrárnu v Dukovanech.

Tu jsme si bohužel mohli prohlédnout jen v informačním centru - běžný smrtelník samozřejmě do ostrého provozu elektrárny nemá přístup . Dozvěděli jsme se, že elektrárna v Dukovanech vyrábí 20% energie vyráběné v České republice. Mezi exponáty nás velmi zaujal model reaktoru, a velkým překvapením pro nás bylo, že je jaderná elektrárna velmi ekologická. Z osmi věží vychází jen čistá vodní pára, která ovlivňuje klima několik set metrů okolo elektrárny.

Ale přes všechny klady jaderné elektrárny představuje vyhořelé jaderné palivo pro mnohé lidi velký potenciální problém, se kterým nechce nikdo mít nic společného a v katastru své obce jej nikdo nechce...

Odpoledne se celá naše skupina zmožená únavou z množství informací i nachozených metrů naskládalado autobusu, a mokrou a naštěstí průjezdnou dálnicí jsme zamířili zpět domů.

Za ostatní účastníky zapsali studenti semináře chemie

Fotografie najdete ve fotogalerii.

Meopta