Exkurze do elektráren Dalešice a Dukovany

phoca thumb_l_16-elektrarny-36Ve středu 12.10. se uskutečnila exkurze k přečerpávací vodní elektrárně Dalešice. Exkurze se účastnili studenti sexty b spolu s deseti dalšími studenty z jiných tříd, kteří získali tuto akci za účast v chemických olympiádách. Po příjezdu do Dalešic začala exkurze s průvodkyní nejdříve venku, kde se studenti dozvěděli základní informace o této elektrárně. (Postavena v letech 1970 až 1978 na řece Jihlavě, sypaná hráz je 100 m vysoká, ve strojovně elektrárny čtyři reverzní Francisovy turbíny,... ale i další informace o využití elektrárny pro rekreační účely, k chovu ryb nebo k regulaci povodní).

Po získání prvních informací si studenti mohli prohlédnou skutečnou turbínu vystavenou na volném prostranství před budovou elektrárny a to tak důkladně, že někteří z nich turbínou doslova prolezli. Po příchodu do budovy studenti shlédli film o vodních elektrárnách, prohlédli si model elektrárny a potom následovala prohlídka provozních prostor elektrárny, kde se musí dodržovat přísná bezpečností pravidla. A tak si všichni studenti nasadili helmy a pod dozorem už dvou průvodkyň se vydali po spoustě schodů až do nejnižších pater elektrárny, kde byly turbíny a ještě níže obrovské potrubí, kde rychlost proudící vody dosahuje 160 m/s.

A protože vodní dílo Dalešice bylo vybudováno v souvislosti s výstavbou nedaleké jaderné elektrárny Dukovany, následovala po krátkém přesunu exkurze i v této elektrárně. Zde vstup přímo do provozu jaderné elektrárny Dukovany není možný. Proto studenti navštívili infocentrum elektrárny, kde po shlédnutí filmu o Blackoutu následoval výklad jak profesionální průvodkyně, tak virtuální dvojice průvodců. Studentům byl za pomocí názorných modelů a krátkých filmů vysvětlen princip výroby elektrické energii z jaderného paliva.

Celodenní exkurze byla hodně náročná, ale že opravdu stála za to, se můžete přesvědčit ve fotogalerii.

Simona Večeřová, Martina Rohánková

PSS