Školní DELF 2017

delf(2)V úterý 14. března 2017 proběhlo na Gymnáziu Jakuba Škody slavnostní předání diplomů za úspěšné složení mezinárodních zkoušek z francouzštiny, tzv. školní DELF (Diplôme d´études en langue française – scolaire). Certifikáty z rukou ředitele Francouzské aliance v Ostravě pana Cédrica Ramireze obdrželo letos celkem čtrnáct studentů - devět z nich bylo z Gymnázia Jakuba Škody.

Tyto zkoušky vyhovují Společnému evropskému referenčnímu rámci. Na GJŠ se konají každý rok koncem listopadu, platí po celý život a na celém světě. Letos získali tři žáci úroveň A2 a jedenáct dosáhlo úrovně B1. Všem zúčastněným studentům blahopřejeme a přejeme hodně dalších úspěchů ve studiu!

K. Krejčí

delf(3) delf(4)

Ateliér s mimem Laurentem Decolem

mim 14Ve středu 2. listopadu jsme se spolu se skupinou dvanácti vybraných studentů francouzštiny vydali vlakem do sídla Francouzské aliance v Ostravě. Cílem naší cesty byla účast na ateliéru pantomimy pod vedením slavného francouzského mima Laurenta Decola. Akce se konala v rámci festivalu Francouzský podzim v Ostravě.

Světoznámý Laurent Decol působil jako profesor na Mezinárodní škole pantomimy v Paříži i na dalších divadelních školách a jeho učitelem byl mimo jiné i slavný Marcel Marceau. S Českou republikou ho spojuje přátelství s Bolkem Polívkou. V současné době exceluje ve svém pantomimickém představení Hlasité ticho. Mistr svého řemesla, který za svůj život získal mnohá ocenění ve Francii i ve světě, se našim studentům věnoval s opravdovým nasazením. Žáci si pod jeho vedením vyzkoušeli, jaké to může být ocitnout se ve skleněné krychli nebo v kůži zvířete, vymýšleli scénky beze slov a gesta pro znázornění emocí. Pan Decol jejich činnost po celou dobu francouzsky komentoval a korigoval.

Bezmála dvě hodiny uběhly jako voda a my už jsme zase spěchali na vlak do Přerova. Za sebou jsme měli jedno zajímavé setkání z něhož vám přinášíme alespoň několik málo fotografií…

K. Krejčí

Návštěva ředitele Francouzské aliance

Cedric-005Ve středu 5. října 2016 přijel na návštěvu našeho gymnázia ředitel Francouzské aliance v Ostravě, pan Cédric Ramirez. Hlavním cílem jeho návštěvy bylo setkat se se studenty francouzského jazyka a podat jim hlavní informace o školních jazykových zkouškách z francouzštiny (tzv. DELF scolaire).

V aule se nás sešlo asi sedmdesát, přišli také žáci z Gymnázia Jana Blahoslava se svými profesorkami. Setkání se studenty bylo rozděleno na dvě části. První hodinu se nám Cédric nejprve představil a podělil se s námi o některé zajímavosti ze svého života. Pak jsme si zahráli poznávací hru a hádali, jakou souvislost s jeho osobou mohou mít určitá přesně zadaná čísla. Kladli jsme mu otázky, diskutovali a smáli se. Tak jsme se například dozvěděli, že Česká republika je čtvrtou zemí, kde ve funkci ředitele Francouzské aliance dosud působil. Předtím pracoval v Číně, na Fidži a ve Skotsku.

Druhá část besedy byla převážně informační a byla věnovaná zejména pokročilejším studentům, a to především těm, kteří letos zvažují účast na školních mezinárodních zkouškách z francouzštiny. Ty se budou na GJŠ konat letos opět koncem listopadu, a to již osmým rokem. Možná, že se právě při těchto zkouškách se Cédricem znovu setkáme.

Au revoir, Cédric, et à bientôt!

Za komisi FJ K. Krejčí

Fotografie zde.

Festival Umím francouzsky

umim-francouzsky-logoV pátek 12. února 2016 se pět vybraných žáků naší školy zúčastnilo festivalu „Je sais faire en français" (Umím francouzsky). Festival se konal v prostorách Gymnázia Český Těšín a mile nás všechny překvapil svou velkou návštěvností, vysokou úrovní, perfektní organizací a vřelou pohostinností.

Studenti jedenácti gymnázií z Moravy a Slezska, ale i ze slovenské Čadce předvedli písničky, dramatizace básní, divadelní scénky a skeče, to vše samozřejmě ve francouzštině. Ve volném čase se žáci zabavili drátkovací technikou (každý si vytvořil na památku malý suvenýr), zatímco vyučující se sešli v přátelské debatě u kávy. Speciálním hostem programu byl na závěr francouzský zpěvák Joel Bros s několika svými písněmi.

Náš tým ve složení Anna Štěpánová, Terezie Calábková, Kateřina Zaoralová, Julie Valouchová a Petr Pivko zazpíval dvě francouzské písničky - Promenons-nous dans les bois a Y avait de gros crocodiles... Obzvlášť druhá píseň doprovázená gesty diváky natolik zaujala, že se k nám po chvíli celý sál přidal a zpíval a gestikuloval s námi. Byli jsme odměněni velkým potleskem, naše vystoupení bylo na závěr hodnoceno jako jedno z nejoriginálnějších a několik kolegyň mě po skončení žádalo o text písničky :-)

Domů jsme si po dlouhé cestě dovezli kromě nezapomenutelných zážitků také věcné ceny - každý z účinkujících dostal vedle několika menších reklamních předmětů také knížku ve francouzštině a společně jsme obdrželi velké puzzle s fotografií Eiffelovky, které po společném složení určitě ozdobí učebnu francouzského jazyka a bude nám připomínat příjemně strávené chvíle na festivalu "Umím francouzsky".

Tesin-1 Tesin-1 Tesin-1

Kateřina Krejčí

Předání mezinárodních francouzských certifikátů DELF

2016-delf-beseda-005Slavnostní předání diplomů studentům, kteří v listopadu 2015 na naší škole úspěšně složili mezinárodní zkoušky z francouzského jazyka, tzv. DELF scolaire, se konalo ve čtvrtek 25. února 2016.

Naši školu navštívil ředitel Francouzské aliance v Ostravě pan Stéphane Roland, který diplomy osobně předal. Při té příležitosti vysoce ocenil jazykovou úroveň všech zúčastněných, zodpověděl mnohé zajímavé dotazy a povzbudil žáky k dalšímu studiu tohoto krásného jazyka.

Fotografie z akce najdete ve fotogalerii.

Mgr. Kateřina Krejčí

Vyučující FJ

Vyučující francouzského jazyka na naší škole:

• Mgr. Kateřina Krejčí, předsedkyně předmětové komise FJ, kabinet FJ, 1. patro vpravo,

aprobace: francouzský jazyk

e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. , tel.: 581 706 729

• Mgr. Eva Vojtěchovská, kabinet FJ, 1.patro vpravo

aprobace: český jazyk, francouzský jazyk

e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. tel.: 581 706 729

Konverzace ve FJ - školní kolo 2016

EiffelovkaV úterý 19. ledna proběhlo školní kolo konverzační soutěže ve francouzštině.

V kategorii A1 zvítězila Sára Zbožínková z kvarty b, na druhém místě se umístil Petr Matyáš z kvarty a, a třetí místo obsadil Filip Voženílek, také z kvarty a.

V kategorii B1 byla první Anna Štěpánová z kvinty a, druhý byl Vojtěch Frais z kvinty b.

Nejtěžší kategorii B2 vyhrála Zuzana Křížová ze septimy a, druhá byla Tereza Ptáčková ze sexty a a třetí Terezie Calábková z kvinty a.

Komise francouzštiny děkuje všem studentům za účast a vítězům přeje hodně štěstí v krajském kole.

Rakousko, Švýcarsko a jižní Francie

phoca thumb_l_Francie-03Ve dnech 5.-10.10.2015 se zájemci z řad žáků našeho gymnázia zúčastnili poznávacího zájezdu, během kterého navštívili Mozartovo rodiště Salzburg, hlavní město Švýcarska Bern a další 3 dny strávili v jižní Francii v kraji Provence a na Azurovém pobřeží. Poznali historická města Avignon a Arles, hlavní město regionu Marseille a na závěr pobytu Nice a Monako.

Součástí programu byla také návštěva švýcarské čokoládovny Maison Cailler s interaktivní výstavou, která v angličtině objasňovala historii a výrobní postup čokolády a byla zakončena ochutnávkou výrobků. Dále se žáci mohli seznámit s historií výroby parfémů v jihofrancouzském městě Grasse a na závěr pobytu si prohlédli expozice v Oceánografickém muzeu v Monaku.

Studenti si mohli v běžných každodenních situacích procvičit angličtinu, francouzštinu i němčinu, poznali kulturu, odlišné zvyky a mentalitu obyvatel navštívených zemí. A také poznali sebe sama a své schopnosti orientovat se v cizím prostředí.

Mgr. Eva Vojtěchovská