Krajské kolo soutěže ve francouzštině 2018

Ve středu 21. března se konalo v Olomouci krajské kolo soutěže ve francouzském jazyce.

Naši studentům se opět dařilo. Lucie Laitochoeiffelvá z kvarty a skončila na 5. místě v kategorii A1, Martin Kadala z kvinty a na 4. místě v kategorii B1 a Elena Sekaninová ze sexty b, která porotu oslnila svou plynulou francouzštinou v kategorii B2 s přehledem vyhrála a postupuje do ústředního kola.

Všem účastníkům děkujeme za reprezentaci naší školy a přejeme mnoho dalších úspěchů. A Eleně budeme držet palce ve finále, které se bude konat 14. května v Praze.

Frankofonie

2018-frankofonie-1Soutěž Frankofonie je určena žákům učícím se francouzštinu v základních a středních školách v České republice s cílem podpořit jejich znalosti o kultuře a umění frankofonních zemí. Soutěž společně pořádají Ministerstvo zahraničních věcí, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, Francouzský institut a další organizace. Letos proběhl již 16. ročník. Slavnostní vyhlášení výsledků a předání cen vítězům jednotlivých soutěžních kategorií se konalo dne 20. března 2018 již tradičně v Černínském paláci, sídle Ministerstva zahraničních věcí České republiky.

Diplomatičtí zástupci frankofonních misí v ČR oceněným žákům a studentům věnovali věcné dary. Do výtvarné části soutěže se letos zapojilo 104 žáků z 26 škol základních škol a víceletých gymnázií a bylo oceněno 15 nejlepších prací, do vědomostní části soutěže se přihlásilo 538 studentů, z nichž bylo oceněno 11.

Zatímco loni jsme měli radost z 1. místa Marie Štěpánové, letos jsme byli ještě úspěšnější! Dokonce dvě místa v první desítce! Alica Floreková z tercie a soutěž vyhrála, Barbora Matějová z tercie b se umístila na pěkném 8. místě.

Oběma děvčatům blahopřejeme a přejeme mnoho dalších úspěchů při studiu tohoto krásného jazyka.

Za PK FJ Kateřina Krejčí

Školní DELF 2017

delf(2)V úterý 14. března 2017 proběhlo na Gymnáziu Jakuba Škody slavnostní předání diplomů za úspěšné složení mezinárodních zkoušek z francouzštiny, tzv. školní DELF (Diplôme d´études en langue française – scolaire). Certifikáty z rukou ředitele Francouzské aliance v Ostravě pana Cédrica Ramireze obdrželo letos celkem čtrnáct studentů - devět z nich bylo z Gymnázia Jakuba Škody.

Tyto zkoušky vyhovují Společnému evropskému referenčnímu rámci. Na GJŠ se konají každý rok koncem listopadu, platí po celý život a na celém světě. Letos získali tři žáci úroveň A2 a jedenáct dosáhlo úrovně B1. Všem zúčastněným studentům blahopřejeme a přejeme hodně dalších úspěchů ve studiu!

K. Krejčí

delf(3) delf(4)

Ateliér s mimem Laurentem Decolem

mim 14Ve středu 2. listopadu jsme se spolu se skupinou dvanácti vybraných studentů francouzštiny vydali vlakem do sídla Francouzské aliance v Ostravě. Cílem naší cesty byla účast na ateliéru pantomimy pod vedením slavného francouzského mima Laurenta Decola. Akce se konala v rámci festivalu Francouzský podzim v Ostravě.

Světoznámý Laurent Decol působil jako profesor na Mezinárodní škole pantomimy v Paříži i na dalších divadelních školách a jeho učitelem byl mimo jiné i slavný Marcel Marceau. S Českou republikou ho spojuje přátelství s Bolkem Polívkou. V současné době exceluje ve svém pantomimickém představení Hlasité ticho. Mistr svého řemesla, který za svůj život získal mnohá ocenění ve Francii i ve světě, se našim studentům věnoval s opravdovým nasazením. Žáci si pod jeho vedením vyzkoušeli, jaké to může být ocitnout se ve skleněné krychli nebo v kůži zvířete, vymýšleli scénky beze slov a gesta pro znázornění emocí. Pan Decol jejich činnost po celou dobu francouzsky komentoval a korigoval.

Bezmála dvě hodiny uběhly jako voda a my už jsme zase spěchali na vlak do Přerova. Za sebou jsme měli jedno zajímavé setkání z něhož vám přinášíme alespoň několik málo fotografií…

K. Krejčí

Návštěva ředitele Francouzské aliance

Cedric-005Ve středu 5. října 2016 přijel na návštěvu našeho gymnázia ředitel Francouzské aliance v Ostravě, pan Cédric Ramirez. Hlavním cílem jeho návštěvy bylo setkat se se studenty francouzského jazyka a podat jim hlavní informace o školních jazykových zkouškách z francouzštiny (tzv. DELF scolaire).

V aule se nás sešlo asi sedmdesát, přišli také žáci z Gymnázia Jana Blahoslava se svými profesorkami. Setkání se studenty bylo rozděleno na dvě části. První hodinu se nám Cédric nejprve představil a podělil se s námi o některé zajímavosti ze svého života. Pak jsme si zahráli poznávací hru a hádali, jakou souvislost s jeho osobou mohou mít určitá přesně zadaná čísla. Kladli jsme mu otázky, diskutovali a smáli se. Tak jsme se například dozvěděli, že Česká republika je čtvrtou zemí, kde ve funkci ředitele Francouzské aliance dosud působil. Předtím pracoval v Číně, na Fidži a ve Skotsku.

Druhá část besedy byla převážně informační a byla věnovaná zejména pokročilejším studentům, a to především těm, kteří letos zvažují účast na školních mezinárodních zkouškách z francouzštiny. Ty se budou na GJŠ konat letos opět koncem listopadu, a to již osmým rokem. Možná, že se právě při těchto zkouškách se Cédricem znovu setkáme.

Au revoir, Cédric, et à bientôt!

Za komisi FJ K. Krejčí

Fotografie zde.

Festival Umím francouzsky

umim-francouzsky-logoV pátek 12. února 2016 se pět vybraných žáků naší školy zúčastnilo festivalu „Je sais faire en français" (Umím francouzsky). Festival se konal v prostorách Gymnázia Český Těšín a mile nás všechny překvapil svou velkou návštěvností, vysokou úrovní, perfektní organizací a vřelou pohostinností.

Studenti jedenácti gymnázií z Moravy a Slezska, ale i ze slovenské Čadce předvedli písničky, dramatizace básní, divadelní scénky a skeče, to vše samozřejmě ve francouzštině. Ve volném čase se žáci zabavili drátkovací technikou (každý si vytvořil na památku malý suvenýr), zatímco vyučující se sešli v přátelské debatě u kávy. Speciálním hostem programu byl na závěr francouzský zpěvák Joel Bros s několika svými písněmi.

Náš tým ve složení Anna Štěpánová, Terezie Calábková, Kateřina Zaoralová, Julie Valouchová a Petr Pivko zazpíval dvě francouzské písničky - Promenons-nous dans les bois a Y avait de gros crocodiles... Obzvlášť druhá píseň doprovázená gesty diváky natolik zaujala, že se k nám po chvíli celý sál přidal a zpíval a gestikuloval s námi. Byli jsme odměněni velkým potleskem, naše vystoupení bylo na závěr hodnoceno jako jedno z nejoriginálnějších a několik kolegyň mě po skončení žádalo o text písničky :-)

Domů jsme si po dlouhé cestě dovezli kromě nezapomenutelných zážitků také věcné ceny - každý z účinkujících dostal vedle několika menších reklamních předmětů také knížku ve francouzštině a společně jsme obdrželi velké puzzle s fotografií Eiffelovky, které po společném složení určitě ozdobí učebnu francouzského jazyka a bude nám připomínat příjemně strávené chvíle na festivalu "Umím francouzsky".

Tesin-1 Tesin-1 Tesin-1

Kateřina Krejčí

Předání mezinárodních francouzských certifikátů DELF

2016-delf-beseda-005Slavnostní předání diplomů studentům, kteří v listopadu 2015 na naší škole úspěšně složili mezinárodní zkoušky z francouzského jazyka, tzv. DELF scolaire, se konalo ve čtvrtek 25. února 2016.

Naši školu navštívil ředitel Francouzské aliance v Ostravě pan Stéphane Roland, který diplomy osobně předal. Při té příležitosti vysoce ocenil jazykovou úroveň všech zúčastněných, zodpověděl mnohé zajímavé dotazy a povzbudil žáky k dalšímu studiu tohoto krásného jazyka.

Fotografie z akce najdete ve fotogalerii.

Mgr. Kateřina Krejčí

Vyučující FJ

Vyučující francouzského jazyka na naší škole:

• Mgr. Kateřina Krejčí, předsedkyně předmětové komise FJ, kabinet FJ, 1. patro vpravo,

aprobace: francouzský jazyk

e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. , tel.: 581 706 729

• Mgr. Eva Vojtěchovská, kabinet FJ, 1.patro vpravo

aprobace: český jazyk, francouzský jazyk

e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. tel.: 581 706 729