Za ropou, hady, bylinkami a rybami

20180419 125909Po dva dubnové čtvrtky se kvartáni a druháci vypravili na chemicko-biologickou exkurzi.

Nejdříve jsme přijeli autobusem k vlakovému nádraží v Hodoníně, kde jsme navštívili expozici muzea naftového dobývání a geologie. Expozici vybudovalo občanské sdružení a je umístěna v několika místnostech muzea a ve venkovních prostorách. Průvodci nás seznámili se vznikem ložisek ropy, dobýváním, na mapě názorně ukázali ložiska v okolí, prohlédli jsme si fotografie, dokumentaci, výstroj, nástroje i větší techniku, mohli jsme na ropu sáhnout.

Po prohlídce jsme se přesunuli do Modré – do expozic teraristiky a Živé vody. Prohlédli a potěžkali jsme si hady, chameleony a další plazy, okoukli velké pavouky, krokodýly. Expozice Živá voda je věnována původním moravským biotopům a rybníkářství. Viděli jsme bylinkovou zahrádku, spoustu dřevin a rybník, pod kterým je vybudovaný podvodní tunel a můžete se „procházet mezi rybami“. foto1, foto2

Pálava 2018

P18la 800x600Začátek května je každým rokem pro prváky a kvintány znamením, že se pojede na botanicko-geograficko-turistickou procházku na Pálavu. Letos nám skvěle vyšlo počasí, zato spěchající jaro už zanechalo spoustu jarních bylin v odkvetlém stavu.

Autobusy nás přivezly do Klentnice, vesničky pod zářivě bílými vápencovými Pálavskými kopci, odkud jsme se různými trasami po třídách vydali přes Dívčí hrady do Pavlova, další vesnice na opačné straně této chráněné krajinné oblasti. Náročné stoupání všechny odměnilo krásným výhledem na lesknoucí se hladiny vodního díla Nové mlýny, vinice a vesničky pod kopci.

Cestu lemovaly kvetoucí hlohy, sem tam jsme potkali i nějakého chrobáka. Nejen oko ale i žaludek byl potěšen, jelikož v Pavlově v hotelu Iris na nás čekala další odměna v podobě speciálního menu sestaveného pouze pro nás – žáky GJŠ. Všichni jsme „přežili“ ve zdraví a z pohledu nás učitelů patřili letošní prváci a kvintáni k těm, kteří si exkurzi užívali společně s námi! Atmosféru dokreslují jako každý rok veršovánky, tentokrát z per autorek první a.

Mgr. Jana Bartoníková

Krajská kola BIO 2018 kategorií C a D

Ve druhé polovině května proběhla krajská kola biologické olympiády kategorie C a D, kam  postupují vždy tři nejlepší z okresního kola. Všech pět našich žáků vzorně reprezentovalo nejen naši školu, ale i okres -  všichni se stali úspěšnými řešiteli. Nejlépe se dařilo Karlu Prinzovi z kvarty B, který skončil na krásném druhém místě. Předmětová komise biologie děkuje  Lucii Hrubé, Ele Kocfeldové, Karlu Prinzovi, Ondreji Dulanskému a Barboře Matějové za vzornou reprezentaci a přeje mnoho chuti při řešení v dalším ročníku.

Krásná prvenství v biologické olympiádě

 

bio logo

V dubnu proběhla okresní kola biologické olympiády pro žáky nižšího gymnázia – kategorie C a D. Naši  reprezentanti opět potvrdili, že v okrese patří k nejlepším biologům. V kategorii D zvítězila Ela Kocfeldová ze sekundy a a třetí místo obsadila Lucie Hrubá z primy b. V kategorii C vyhrál Ondrej Dulanský z kvarty a, druhé místo získal  Karel Prinz z kvarty b a na třetím místě skončila Barbora Matějová z tercie b.

Předmětová komise biologie děkuje  za vzornou reprezentaci školy a všem přeje hodně úspěchů v krajském kole.

 

Krajská kola biologických olympiád

 

bio logoNa přelomu března a dubna letošního roku proběhla krajská kola nejnáročnějších kategorií biologické olympiády – kategorií A a B. Do těchto kol mohou postoupit pouze dva žáci ze školy  v  každé kategorii. Naši žáci ve svých kategoriích nezklamali – tři  z nich se stali úspěšnými řešiteli (ti, kdo někdy biologickou olympiádu řešili, vědí, že stát se úspěšným řešitelem je opravdový úspěch!). Stupně vítězů jim utekly jen o vlásek (pořadí určovaly půlbodové rozdíly)- Kateřina Stojanová z oktávy a  skončila v kategorii A na čtvrtém místě, Markéta Kratochvilová ze septimy b ve stejné kategorii na šestém místě a v kategorii B Matyáš Stojan ze sexty b obsadil osmé místo. Předmětová komise biologie děkuje všem za vzornou reprezentaci školy.

Úspěch v soutěži Naší přírodou

dymnivka dutVe středu 28. března 2018 proběhlo na stanici BIOS v Přerově finále soutěže NAŠÍ PŘÍRODOU, kam postoupili čtyři naši žáci sekundy a. Soutěží se celkem ve čtyřech oborech, kam se musí jednotliví žáci nominovat z místního kola. Ve společenstvu lesa obsadil Šimon Tesař 4. místo. Druhé místo získala Elena Laitochová ve společenstvu pole, luk a pastvin a také Ela Kocfeldová ve společenstvu lidských sídlišť. Ondřej Macíček ve společenstvu vodního prostředí s přehledem zvítězil.

Předmětová komise biologie děkuje všem za příkladnou reprezentaci školy a přeje žákům pěkné zážitky na odměnovém zájezdu v květnu za přírodou Jesenicka.

Zajímavé akce biologického kroužku

 

kon1712V prosinci 2017 a v lednu 2018 se uskutečnily dvě zdařilé akce. 14. prosince jsme navštívili už tradičně přerovský útulek a předali své malé dárky. Dozvěděli jsme se o podmínkách pro přijetí  pro psy i kočky. Prohlédli jsme si je, dozvěděli jsme se zajímavosti z jejich života i to, pro koho se daný pejsek nebo kočička hodí.

Ve čtvrtek 18. ledna jsme se vydali na do přerovské místní části Újezdec, kde již několik let chovají své koně manželé Koláčkovi. Po zajímavém povídání o chovu zdejších koní jsme si je mohli nakrmit, vyhřebelcovat a podívat se na základní ošetřování kopyt koní. Dostali jsme i čaj s medem a přesto, že kvůli nepříznivému počasí jsme nemohli vidět koně venku, odcházeli jsme spokojeni s přáním, že příště přijedeme na delší dobu a na koních se možná i svezeme.

Mgr. H. Zatloukalová