Okresní kolo soutěže v německé konverzaci

19-diplom-nj-ok-konvV pondělí 21. ledna 2019 proběhlo ve Středisku volného času Atlas a Bios okresní kolo v konverzaci kategorie II.B. GJŠ reprezentovaly Ellen Borková a Kamila Křístková. Na medailové pozici – na 3. místě se umístila Kamila Křístková ze třídy kvarta b.

Blahopřejeme!

Školní kolo konverzační soutěže v německém jazyce 2019

 

nj-skol kolo_2019V pátek 11. ledna 2019 se konalo školní kolo konverzační soutěže v NJ, kat. II. B.

Na pomyslných stupních vítězů se umístily:

  1. Ellen Borková - kvarta a
  2. Kamila Křístková - kvarta b
  3. Lucie Pátková - kvarta b

V okresním kole budou GJŠ reprezentovat Ellen a Kamila. Tak v pondělí 21. ledna budeme držet palce!

Navštívili jsme Goethe - Institut

kV úterý dne 20. 11. se uskutečnila exkurze pro žáky, kteří se učí německý jazyk, do Goethe – Institutu v Praze. Cílem bylo seznámit se s činností této instituce, získat přehled o mezinárodních jazykových zkouškách, certifikátech.  Hlavním bodem našeho programu byla jako vždy návštěva knihovny GI s výkladem a týmová práce spočívající ve vyhledávání informací z různých zdrojů. Výsledky jednotlivých týmů byly na závěr vyhodnoceny.

Poté, co si žáci procvičili němčinu a ověřili své znalosti, jsme z GI zamířili do historického centra Prahy, kde jsme obdivovali architektonické skvosty hlavního města. Odpoledne jsme navštívili Tančící dům s vyhlídkou a shlédli retro - výstavu „Zima za socialismu“. Exkurze byla přínosem nejen po stránce jazykové, ale přinesla žákům i větší kulturní rozhled.

Více fotek z návštěvy ve fotogalerii...

Za PK NJ PhDr. Helena Krejčířová

Studenti besedovali o možnostech studia v Rakousku

18-fachhoch-09V pátek dne 2. listopadu proběhla v aule gymnázia prezentace Fachhochschule Wiener Neustadt. Paní Zlatkov informovala zúčastněné žáky tříd 2 a, sexty a a sexty b, kteří se učí německy, o možnostech studia na výše uvedené škole. Jedná se o první školu tohoto typu, která vznikla v Rakousku.

FH nabízí studium úzce propojené s praxí, absolventi se na trhu práce skvěle uplatňují. Od letošního roku nabízí FH studentům nové obory – „Informatik“ a „Robotik“.  Předpokladem ke studiu jsou odpovídající jazykové znalosti němčiny či angličtiny, dle oboru, motivace zájemců. V závěru již česky seznámil žáky se zajímavostmi z FH student technického oboru Jiří Šonský, který pochází z Přerova. Pro zájemce o studium se koná každoročně Den otevřených dveří, nejbližší termín 1. březen 2019.

Za PK NJ  PhDr. Helena Krejčířová

Překladatelská soutěž pro středoškoláky

2. listopadu 2018 proběhlo školní kolo soutěže v německém jazyce, ve kterém se na stupních vítězů umístili:

  1. místo: Martina Hejduková (3 a)
  2. místo: Martin Vychodil (VIII a)
  3. místo: Jana Spurná (4 a)

Tito nejúspěšnější žáci reprezentovali GJŠ v univerzitním kole, které se konalo 18. prosince 2018 na FF UP v Olomouci. Slavnostní vyhlášení výsledků je naplánováno na 30. ledna 2019.

Adventní Vídeň 2018

18-adventni-viden-5V pondělí 17. prosince 2018 zamířili žáci, kteří se učí německy, za poznáním rakouské metropole. Nejdříve jsme obdivovali architekturu F. Hundertwassera, poté absolvovali pěší prohlídku historického centra. V Hofburgu jsme zhlédli cennosti, které ukrývá Schatzkammer. U katedrály sv. Štěpána jsme dokončili dopolední část bohatého programu.

V polední přestávce si žáci opravdu vychutnali atmosféru adventní Vídně – buď si v kavárně objednali Sachertorte nebo u stánku ochutnali vyhlášený Bratwurst. Po kulinářském zážitku jsme pokračovali v prohlídce centra, došli až k Albertině, kde jsme navštívili úchvatnou výstavu děl impresionisty C. Moneta. A v již krásně nasvícené podvečerní Vídni nás čekal poslední bod našeho programu – Christkindlmarkt před budovou radnice.

Pro žáky byla tato exkurze obohacením nejen v oblasti reálií, ale i po stránce kulturní.

PhDr. Helena Krejčířová

Německá sekce VKOL

2018-nj-ved-knihovnaI v tomto školním roce nabízí VKOL poutavé akce pro studenty německého jazyka. V pondělí 19. března se třída septima a zúčastnila v Olomouci zajímavého projektu „Erfinderland Deutschland". Německé vynálezy byly prezentovány na vystavených panelech.

Studenti, kteří byli rozděleni do 2 – 3 členných týmů, obdrželi pracovní listy a získávali v knihovně potřebné informace.Tvůrčím způsobem si tak rozšířili své znalosti. Veškeré podklady byly v němčině, významnou měrou byly uplatněny i mezipředmětové vztahy.

Za PK NJ PhDr. Helena Krejčířová

Školní kolo konverzační soutěže v NJ - III. A

2018-nj-konv-soutez-skol-koloVe středu 24. ledna 2018 proběhla konverzační soutěž v německém jazyce. V kategorii III. A uspěli tito žáci: 3. místo obsadil Adam Calábek ze septimy a, 2. místo M. Vychodil rovněž ze septimy a. Vítězkou se stala Martina Hejduková ze třídy 2 a.

V okresním kole budou GJŠ reprezentovat dva nejlepší účastníci.