Dějepisná exkurze "Terezín 2013"

ter-2013-6Ve středu 19. 3. 2013 jsme brzy ráno vyrazili do Terezína. Po dlouhé cestě jsme dojeli na místo a šli se ubytovat do Magdeburských kasáren, kde nás po ubytování čekal oběd. Po obědě jsme měli krátký seminář a úvodní seznámení s Terezínem. Poté jsme se s průvodcem vydali na tříhodinovou prohlídku Velké pevnosti, kde jsme mohli vidět krematorium, márnici, židovský hřbitov, tajnou židovskou modlitebnu, ukázky dobového ubytování, velmi pěkné muzeum v chlapeckém heimu a plno dalších budov.

Po návratu na nás čekala večeře, poté jsme se šli podívat na film Transport z ráje, který byl natočen v Terezíně. Dále jsme se rozdělili do skupin a dostali zadáno určité téma, které jsme měli ve skupině zpracovat do druhého dne formou prezentace nebo herecky.

Ráno jsme se nasnídali a šli si sbalit věci. Poté jsme předváděli naše prezentace, přičemž se ukázalo, že všechny byly velmi vydařené. Následoval oběd a poté beseda s pamětnicí, které byla velice dojemná, během ní jsme si udělali živější představu o tehdejším životě Židů zadržovaných v Terezíně.

Po skončení besedy následovala ještě prohlídka Malé pevnosti, kde byli v drsných podmínkách drženi političtí vězni a ti, kteří se např. pokusili o útěk.

Pak nás čekala už jen cesta do Přerova. Dějepisná exkurze se nám velmi líbila a byla poučná.

Text a foto: I. Magátová a K. Kadaňková

ter-2013-3 ter-2013-2 ter-2013-4 ter-2013-5 ter-2013-6 ter-2013-1