Tato kategorie obsahuje akce předmětové komise dějepisu.

Náš úspěch v Dějepisné soutěži gymnázií

V krajském kole Dějepisné soutěže gymnázií ČR a SR obsadil tým našeho gymnázia druhé místo a postupuje do celostátního finále, jež se koná na podzim v Chebu.

Za vynikající reprezentaci děkujeme Kateřině Machové ze septimy a, Vladěně Havlíčkové ze třetí b a Jakubu Gogelovi ze septimy a.

Za PK dějepisu - Marek Küchler

Dějepisná soutěž...

Na konci listopadu 2016 se konalo celorepublikové finále Dějepisné soutěže studentů gymnázií ČR a SR. Nejlepší soutěžící z obou republik se tradičně sjeli do Chebu, aby změřili svoje znalosti o událostech od osvobození Československa v květnu 1945 do konce roku 1948.

Výprava GJŠ letos nedopadla nejlépe, přesto jejím členům (Tereze Špalkové, Jakubu Gogelovi a Lukáši Fogeltonovi) děkujeme za reprezentaci naší školy!

Několik fotografií najdete ZDE, ZDE a ZDE.

M.K.

Dějepisná exkurze do Prahy 2017

vitkov 17-20Dějepisná exkurze kvart, zaměřená na 20. století, letos proběhla netradičně už na podzim. Též její program byl poněkud jiný. Po Národním památníku hrdinů heydrichiády jsme místo dlouhodobě uzavřeného Armádního muzea Žižkov navštívili Národní památník na Vítkově.

M.K.

Číst dál: Dějepisná exkurze do Prahy 2017

Školní kolo "Bible a my" 2017/18

logo-bible-1Ve školním kole soutěže Bible a my se nejlépe umístili:

• v kategorii III a IV - Marek Hradil a Josef Měšťánek,
  • v kategorii V až VIII – Lukáš Fogelton, Adam Kopec, Natálie Matlochová a Hana Ptáčková.

Všichni uvedení postupují do okresního kola, které proběhne 22. listopadu 2017.

M.K.

Exkurze - Památky Velké Moravy 2017

V M_17-1Ve čtvrtek 21.9.2017 se žáci sekundy a zúčastnili dějepisné exkurze Po stopách Velké Moravy, která byla zaměřena především na poznání situace v 9. století na našem území. S reálnými pozůstatky velkomoravského hradiště se účastníci seznámili přímo v rozlehlém areálu v Mikulčicích a atmosféru doby si mohli „osahat" v archeoskanzenu Modrá, který věrně napodobuje stavby raného středověku.

Číst dál: Exkurze - Památky Velké Moravy 2017

Bible a my 2017

logo-bible-1Další ročník soutěže začíná už 18. října školním kolem, které bude mít podobu písemného testu. V uplynulých letech byli naši žáci v této soutěži úspěšní, postoupili až do ústředního kola a obsadili v něm nejvyšší příčky, např ZDE a ZDE

Kdo má zájem se zúčastnit, nechť se nahlásí u p. Zapletala.

M.K.

Dějepisná soutěž studentů gymnázií ČR a SR (2017)

dsg 2016-17_krajVe středu 5.4. se skupinka největších fanoušků dějepisu na škole (tzv. extrémních historiků), zúčastnila krajského kola Dějepisné soutěže studentů gymnázií ČR a SR v Olomouci. Tentokráte museli soutěžící nastudovat podrobné informace z nechvalně proslulého období československé totality v letech 1949-1967. Bylo zapotřebí se orientovat v otázkách politiky, sportu, vědy a kultury, doplňovat a i tipovat odpovědi, poznávat osobnosti na dobových fotografiích.

V konkurenci gymnázií OLK se naši neztratili a skončili na pěkném třetím místě s minimální ztrátou na vítěze. Nicméně, přímý postup jim unikl, a proto čekají na postup na body. Uvidíme, jestli se počtvrté za sebou do chebského finále probojují Alexandra Novotná (septima a), Jakub Gogela (sexta a) a Lukáš Fogelton (2b).

Petr Kouba

Krajské kolo DO 2016/17 - vítězství!

do 2016-17Vít Dohnal z kvarty b zvítězil v krajském kole Dějepisné olympiády a postupuje do celostátního kola.

Je to pro naši školu největší úspěch na poli této soutěže za velmi mnoho let!

PK dějepisu mu blahopřeje!

M.K.

Dějepisná exkurze do Památníku Terezín (2017)

ter-17-0Akce proběhla už po jedenácté ve dnech 30. až 31. ledna 2017.

Program v Terezíně začal v pondělí v poledne a trval do pozdních večerních hodin. Navštívili jsme nejdříve Muzeum ghetta a prohlédli si venkovní pevnostní prostory, po večeři jsme se připravovali na workshop.

Ten proběhl v Magdeburských kasárnách druhého dne ráno a byl zakončený prezentací studentských prací. V úterý dopoledne jsme si ještě prohlédli Malou pevnost a po obědě se setkali s paní, která v Terezíně strávila část svého dětství. Po třetí hodině odpoledne jsme se vydali na cestu domů.

Číst dál: Dějepisná exkurze do Památníku Terezín (2017)

• 5 místo: Sedrik Školoudík a Filip Vrťo, IIIa

Kompletní tabulku a další informace najdete na nástěnce u JU3.

Finále Dějepisné soutěžě studentů gymnázií ČR a SR (2016) - výsledky

dsg-16-0V celostátním finále Dějepisné soutěže pro studenty gymnázií ČR a SR naše výprava obsadila 24. místo, což je umístění asi o 20 pozic lepší než loni. Pravidla soutěže byla nastavena velmi přísně a konkurence dorazila silná.

Kromě diplomu si naši žáci odvezli hromadu (doslova!) knih. Další odměnou byla důkladná prohlídka chebského hradu a města Chebu, jež proběhla už první den a mimo rámec soutěže. Dojmů je mnoho, cenu mají i zkušenosti nabyté na velké akci.

Za podaný výkon a dobré umístění děkujeme Tereze Špalkové, Jakubu Gogelovi a Lukáši Fogeltonovi.

M.K.

Číst dál: Finále Dějepisné soutěžě studentů gymnázií ČR a SR (2016) - výsledky

Finále Dějepisné soutěžě studentů gymnázií ČR a SR (2016)

dej sout_16Dva žáci a jedna žákyně našeho gymnázia v doprovodu p. Kouby odjeli dnes na finále Dějepisné soutěže studentů gymnázií ČR a SR do Chebu. Soutěž se koná od roku 1996, naše škola se účastní podruhé. O loňském kole si můžete přečíst např. ZDE, detaily o soutěži jsou ZDE.

V krajském kole jsme si letos vedli velmi dobře, co se stane v Chebu, je ve hvězdách. Naši žáci se, pokud je nám známo, na finále svědomitě a dlouhodobě připravovali, držíme jim tedy palce. O výsledku budeme informovat.