Den s ruštinou v Ruském středisku vědy a kultury v Praze

 

18-ruske-centrum-2Dne 25. října 2018 se žáci ruštiny septim a třetích ročníků vydali na exkurzi do Prahy, přesněji do Ruského centra vědy a kultury. Vyrazili jsme hned brzy ráno vlakem, abychom stihli připravený program. Po příjezdu do Prahy a přemístění z hlavního nádraží k ruskému centru, jsme se konečně dočkali prohlídky. Budova ruského centra je poměrně stará, ale to ničemu nevadilo. Přivítala nás paní, která byla rodilou mluvčí a mluvila opravdu výborně rusky. Po fotce u obří matrjošky, jsme se vydali na prohlídku celého ruského centra. Paní lektorka celou dobu mluvila rusky a bylo jí rozumět velmi dobře.

Jako první jsme se šli podívat do velkého promítacího sálu, kde probíhají různé přednášky a kulturní akce pro veřejnost. Paní průvodkyně nás seznámila s bohatým programem centra a také nás pozvala na soutěž z ruského jazyka Ars Poetika – Puškinův památník. Poté jsme viděli knihovnu, která na první pohled vypadala malá, ale dozvěděli jsme se, že je tam cca. 17 000 svazků knih. Z knihovny jsme se dostali ke galerii RSVK a podívali jsme se na výstavy „Tragédie v Misnkém ghettu" a „Sobibor". Dál naše kroky vedly do Křišťálového sálu, kde probíhala výstava ruské malířky L. Charlamomové s názvem „Štěstí být sebou". V křišťálovém sále se nacházel i klavír, na který nám náš spolužák zahrál a tím ještě více zpestřil prohlídku.

Na závěr jsme se věnovali tématu Sibiř a absolvovali ukázkovou hodinu. Seznámili jsme se s národy Sibiře a pohořími. Následoval film o nejhlubším jezeru Bajkalu a také jsme vypracovávali pracovní listy. Nakonec jsme byli seznámení s letní školou a také jsme byli pozváni na soutěž čtenářů s názvem „Kniguru". Náš výlet jsme zakončili návštěvou ruského obchodu, kde jsme si mohli koupit různé ruské pokrmy, sladkosti a nápoje.

Myslím, že se nám všem moc v Ruském centru vědy a kultury líbilo a s návštěvou jsme byli nadmíru spokojeni.

Dostalíková Kateřina, septima A

Jak se studuje na okraji Sibiře?

18-bednarik2 18-bednarik1Dne 7.9.2018 se na našem gymnáziu uskutečnila přednáška bývalého studenta Josefa Bednaříka. Přichystal si pro nás nádhernou prezentaci o jeho studijních cestách v Rusku. Velice zajímavě přiblížil studium i mimoškolský život ve městě na okraji Sibiře v Čeljabinsku. Ukázal nám spousty fotek nejen z Čeljabinsku, ale i z Petrohradu nebo třeba od krásného jezera Bajkal.

Vyprávěl nám zajímavé historky nebo třeba i úsměvné příhody, které ho potkaly na jeho pobytu v Rusku. Svým výkladem inspiroval všechny žáky ke studiu ruského jazyka. Zdůrazňoval, abychom se nebáli opustit známé prostředí a vycestovat do zahraničí. Doporučil nám také programy, které podporují studenty na cestách za studiem.

Zvládnul to na jedničku, působil energicky, svěže a sebevědomě. A my doufáme a těšíme se, že se na naší škole v nejbližší době ukáže s další přednáškou!

František Vinklárek, 3 B

Evropský den jazyků v Ruském středisku vědy a kultury

Dne 26. září 2017 měli žáci septim v rámci Evropského dne jazyků skvělou příležitost seznámit se s ruskou kulturou a promluvit si s rodilými ruskými mluvčími, když v doprovodu p. Kremelové a p. Fuksové navštívili Ruské středisko vědy a kultury Praze.

Exkurze zahrnovala prohlídku Ruského střediska. Navštívili jsme Velký sál, kde jsme se seznámili s pestrou činností střediska. Zavítali jsme také do knihovny a v Křišťálovém sále jsme měli možnost prohlédnout si výstavu Kaliningradského muzea Cesta do vesmíru. Ruská lektorka vedla veškerý výklad v ruštině.

Po prohlídce centra jsme absolvovali hodinu s tématem Cestování po Rusku, během které jsme získali mnoho zajímavých informací o přírodě a kultuře Ruska. Také jsme zhlédli dokumenty o Moskvě, Petrohradu a Bajkalu.
Zájemcům pak byly také podány informace o mezinárodním certifikátu z ruského jazyka a mohli si také vyzkoušet jeden z testů.

Zábavný a poučný výlet zakončila návštěva obchodu s pravými ruskými potravinami, která dokonale podtrhla kulturní zážitek. Žáci tak mohli nadšeně probírat své dojmy a nové poznatky nad pravou ruskou zmrzlinou.

M. Schejbalová, VII B

Číst dál: Evropský den jazyků v Ruském středisku vědy a kultury

Letošní exkurze ruštinářů do Ruského střediska vědy a kultury v Praze

rsvkDne 14. dubna 2016 se studenti ruského jazyka zúčastnili exkurze do Ruského střediska vědy a kultury v Praze.

Zde nás uvítala velmi milá rodilá mluvčí, která nám ukázala prostory střediska. Prohlédli jsme si jejich kinosál i fascinující knihovnu obsahující nejen díla ruských klasiků, ale i překlady populárních světových knih do ruského jazyka. Poté nás paní lektorka odvedla do Křišťálového sálu, kde se právě konala výstava pohlednic, dopisů a známek s fotkami a podpisy účastníků vesmírných misí, které zde byly vystaveny ku příležitosti výročí prvního letu Jurije Gagarina do vesmíru. Šťastnou náhodou jsme tam potkali i kurátora výstavy, který nám vyprávěl zajímavosti o kosmonautech a jejich životě na Mezinárodní vesmírné stanici.

V duchu dobývání vesmíru pokračovala naše exkurze i nadále, když jsme se přesunuli do výukové místnosti, kde se obvykle odehrávají kurzy ruského jazyka. Zde jsme zhlédli film o Juriji Gagarinovi, na nějž navazovala krátká diskuze o prvním muži ve vesmíru.

Číst dál: Letošní exkurze ruštinářů do Ruského střediska vědy a kultury v Praze 

Byli jsme v ruském centru v Praze

rj1 21. dubna 2015 jsme jeli se třídou ruštinářů (2.a a 2.b) do Ruského centra vědy a kultury v Praze. Jako doprovod s námi jely paní učitelka Kremelová a paní učitelka Fuksová. Vyjížděli jsme z přerovského nádraží v 8:00 hodin. Cesta trvala 3 hodiny a do Prahy jsme dorazili v 11:00 hodin. Protože jsme měli zpoždění, spěchali jsme do centra.

V Ruském centru jsme absolvovali přednášku o školském systému v Rusku, který se od našeho systému školství liší v mnoha aspektech, především náročností studia. Pokud žáci chtějí chodit do kvalitní školy, dělají přijímací zkoušky už do první třídy základní školy. Nejvíce nás překvapilo, že žáci v ruských školách nemají žádný volný čas. Mají totiž delší vyučování a pak se ně kolik hodin připravují na další den.

Po přednášce a besedě jsme shlédli prezentaci a vyslechli si informace o činnosti Ruského centra, o jazykových zkouškách a možnostech studia na ruských VŠ. Všechny části programu jsme si vyslechli v ruštině. Na závěr návštěvy jsme viděli ruský dokument o J. A. Gagarinovi. Po návštěvě Ruského centra jsme se vydali do ruského obchodu, kde jsme měli možnost si koupit ruské speciality a lahůdky.

Do Přerova jsme přijeli ve 20:00 hodin a mohli jsme se rozutéci domů. Tato exkurze se nám velice líbila, poslechli jsme si rodilé mluvčí a překvapilo nás, že jsme po necelých dvou letech ruštiny téměř všemu rozuměli.

Kyasová K., Konupková Z., 2b

Odkaz na informaci o této akci na stránkách Ruského centra vědy a kultury (text v ruštině): http://rsvk.cz/znakomstvo-cheshskih-shkolnikov-s-rossijskim-tsentrom-nauki-i-kultury-v-prage/

Den ruského jazyka

Na čtvrtek 30. ledna připravili žáci a učitelé ruštiny Den ruského jazyka na GJŠ. Definitivní program bude teprve upřesněn, ale už teď se předběžně můžete těšit na:

- 4. vyuč. hodina: divadelní představení podle pohádky Boženy Němcové "Buton rozy";
- 6. vyuč. hodina: program Rolanda Havlína věnovaný ruským písničkám (výklad, poslech, nácvik)

M.K.

Exkurze do Ruského střediska vědy a kultury

rus centr_20131031_120812Dne 31. října 2013 se skupina ruštinářů tříd 4b a sext vypravila na exkurzi do Ruského střediska vědy a kultury v Praze. Jedná se o pravidelnou akci v rámci výuky ruského jazyka.

Cestou do střediska jsme se zastavili v ruském obchodě ARBAT, který se nachází nedaleko. V obchodě jsme si mohli zakoupit cokoliv ruského, například bonbony. Viděli jsme na vlastní oči pirožky, pelmeně, bliny, ale i kvas a kaviár.

Po návštěvě obchodu jsme pár minutách dorazili do ruského střediska. Jeho zaměstnanci, všichni rodilí mluvčí, na nás byli velice milí a s radostí nám odpovídali na naše různé dotazy, které se týkaly např. ruského školství a volného času žáků v ruských školách.

Číst dál: Exkurze do Ruského střediska vědy a kultury

Exkurze do Ruského střediska vědy a kultury v Praze - příspěvek č.1

Naše návštěva Ruského střediska vědy a kultury v Praze, vedená profesorkami Královou a Netopilovou, proběhla v úterý 17. dubna. Navzdory prvotním obavám nás již při srazu v brzkých ranních hodinách na přerovském nádraží přivítalo příjemné počasí, které nás provázelo celý den. Samotná budova střediska se nachází v krásné rezidenční čtvrti blízko stanice metra Hradčanská.

Zde nám byla věnována svědomitá péče místních pracovníků – zejména lektorek RSVK.  Pod taktovkou naší paní průvodkyně Celunové jsme absolvovali zajímavou přednášku o struktuře, současných poměrech a trendech v ruském školství. Pozoruhodný je například fakt, že tamější obdoba maturity zároveň slouží jako podklad k přijímacímu řízení na vysokou školu. Odpadá tedy nutnost ,,přijímaček“ a samotná maturita dostává nový význam.

Číst dál: Exkurze do Ruského střediska vědy a kultury v Praze - příspěvek č.1 

Exkurze do Ruského střediska vědy a kultury v Praze - příspěvek č.2

Dne 17.4. 2012 se studenti naší školy, kteří studují ruský jazyk, vydali na exkurzi do Ruského centra vědy a kultury v Praze.

Vyslechli jsme přednášku o rukém školství. Dozvěděli jsme se, že mezi naším a ruským školstvím existují 3 hlavní rozdíly.

Tím prvním rozdílem je délka prázdnin – zatímco u nás trvají měsíce dva, ruské jsou o měsíc delší. Liší se také známkování. V naší republice se považuje za nejlepší známku jednička, v Rusku pětka. Jejich známkování je tedy opačné. Poslední odlišností je délka vzdělávání dětí. Nejmenší děti navštěvují “dětský sad”, a to do šesti let, pak přichází na základní školu, kde se učí do šestnácti let. První stupeň trvá pouze čtyři roky a žáky učí jeden učitel. Po přechodu na vyšší stupeň se spektrum učitelů a předmětů značně rozšíří. Po ukončení školy se žáci mohou rozhodnout, zda půjdou pracovat, nebo jakou vysokou školu půjdou studovat. Na vysoké škole se z žáků stávají studenti.

Číst dál: Exkurze do Ruského střediska vědy a kultury v Praze - příspěvek č.2

Den ruského jazyka na GJŠ proběhl

dr-3591V rámci Dne ruského jazyka na GJŠ se konala akce pro studenty v aule. Shlédli jsme divadelní představení, a pak nás student maturitního ročníku Roland Havlín naučil zpívat ruskou písničku.

Akce se zdařila, všichni zúčastnění se bavili a ani technika nestávkovala, nýbrž pomáhala. Studenti-herci nám slíbili, že svoji hru ještě zopakují před jiným publikem.

M. Küchler

Číst dál: Den ruského jazyka na GJŠ proběhl

Divadelní představení "Eugen Oněgin" v Brně

1277Dne 8. února studenti třídy 3.b navštívili operní představeni Eugen Onegin v Brně, pod dohledem paní profesorky Ivany Kremelové a Vladimíry  Králové.

Opera se hrála v Janáčkově Národním divadle. Celá opera byla hraná v ruském jazyce. Opera byla rozdělena do dvou částí. Výkon operních herců byl neuvěřitelný.Kulisy i kostýmy detailně vystihovaly ruskou kulturu i zachycovaly tehdejší dobu a zvyky. Hudba přesně vystihovala dané scény a byla úžasná.

Pro lidi, kteří nerozuměli ruskému jazyku byl připraven překlad v podobě titulků nad oponou. Opera byla tak dokonalá, že zvedala návštěvníky ze sedadel. Mně se opera velice líbila a hlavně pěvecký přednes některých herců.

Šeďa Jakub, 3b

 

Den otevřených dveří - v ruštině

Výstavka učebnic, studijních materiálů a žákovských prací.

Marek Küchler

Číst dál: Den otevřených dveří - v ruštině